Nagy Károlyt ábrázoló érmét találtak
A pénzen a frank uralkodót császárként jelenítették meg.
Mintegy 1200 éves, I. (Nagy) Károly frank császárt ábrázoló érmére bukkant egy gazda Franciaországban – számol be a Live Science. A kép azon kevés portrék egyike, amelyek még az uralkodó életében készültek, és fennmaradtak. Az érme megtalálójától előbb egyik unokájához, majd egy online aukciós oldalra, végül pedig egy német múzeumba került.
A lelet legújabb története egy franciaországi férfival kezdődik, aki házat akart építeni, de nem volt elég pénze a beruházáshoz. Emlékezett rá, hogy nagyapjától, egy Párizs környéki gazdától örökölt egy érmegyűjteményt. Ezt átfésülve egy olyan dénárt talált, amely Nagy Károly idejéből származik. A férfi a tárgyat egy online aukciós oldalon értékesítette.
Frank Pohle, a Route Charlemagne aacheni múzeumokat tömörítő csoport munkatársa szerint kollégái rendszeresen ellenőrzik az eBay-en a régészeti tételeket. Az egyik szakértő hívta fel Pohle figyelmét arra, hogy egy valódi Károly-dénár lehet az oldalon. Az érmét végül sikerült megszereznie a Route Charlemagne-nak, az ár nem ismert, de Pohle szerint nem volt kifejezetten magas.
I. Károly 768 és 814 között uralkodott, 800-ban pedig frank császárrá koronázták. A korszakban I. Károly Európa legjelentősebb uralkodója volt, az érmén pedig római császárként ábrázoltatta magát. Eddig mintegy 50 olyan, az uralkodó halála után vert dénárt fedeztek fel, amelyen I. Károly látható, az olyan portrés érmék, amelyek a császár életében készültek, még ritkábbak.
A pénz Aachenben készülhetett. Mivel Nagy Károly csak 812-ben, a bizánci császár hozzájárulása után kezdte el hivatalosan használni a császári címet, feltételezhető, hogy az érmét ezt követően verték.