Meglepően alacsonyak voltak az első földművesek
Úgy tűnik, a mezőgazdaságra való átállással egyidőben, néhány régióban változott az ott élők magassága.
Egy új tanulmányban Stephanie Marciniak, a Pennsylvaniai Állami Egyetem munkatársa és kollégái ősi, európai maradványok alapján rekonstruálják az egykori emberek magasságát – számol be az egyetem oldala. Az eredmények szerint a vadászó és gyűjtögető életmódról való átállás mintegy 12 ezer évvel ezelőtt negatívan hathatott a korabeliek egészségére. Az első földművesek legalábbis meglepően alacsonyak voltak.
A nemzetközi projektben a neolitikum előtt, a neolitikumban, valamint a réz-, bronz- és vaskorban élt személyeket vizsgáltak. A kutatók egy olyan modellt készítettek, amely a felnőttek magasságát, valamint a csontokban és a DNS-ben található, stresszre utaló jeleket használja. Emellett a származást is felmérték, a genetika ugyanis alapvetően meghatározza a magasságot.
A korábbi életmódról a mezőgazdaságra való átállás nem egyszerre történt Európa-szerte. A szakértők összesen 167 embert tanulmányoztak, akik 38000-2400 éve éltek. Az adatok alapján a neolitikumiak a genetikailag lehetséges magasságot is figyelembe véve átlagosan 3,81 centiméterrel alacsonyabbak voltak a korábbi embereknél, illetve 2,2 centiméterrel az őket követőknél. A réz-, bronz- és vaskorban aztán az újkőkorhoz képest egyenletes növekedés volt megfigyelhető.
Marciniak szerint a magasságot 80 százalékban a genetika és 20 százalékban a környezet határozza meg. Érdemes kiemelni, hogy a földművelésre való átállás nem mindenhol járt magasságcsökkenéssel.
A genetikai információk azt is felfedték, hogy a korszakra kelet-nyugati irányú mozgás volt jellemző. A kutatók úgy vélik, a gének áramlása csak részben magyarázza a magasságcsökkenést. A folyamat megértéséhez további elemzésekre lesz szükség.