Ezek az indiai hidak élő gyökerekből épülnek fel
Az indiai kormány azt szeretné, ha a növényi szerkezetek bekerülnének a világörökségi helyszínek közé.
Az UNESCO világörökségi listájára jelölték az indiai Meghálaja állam élő hídjait – számol be a The Guardian. A hidak olyan összefonódó gyökerekből épülnek fel, amelyek egy-egy folyón ívelnek át. Az államban 70 településen több mint 100 ilyen struktúra található.
A hidak emberi segítséggel, a helyi kaszi népcsoport tagjainak munkájával jönnek létre. Miután egy bambuszból készült szerkezetet helyeznek a két part közé, a környező növények, hasonlóan a szobafikuszokhoz, gyökereket növesztenek arra. Ahhoz, hogy a hidak igazán erősek legyenek, később is szükség van beavatkozásokra. Eleinte a biztonság érdekében egy-egy struktúrán naponta 15-20 ember kelhet csak át, ez a szám később 50-re nő. Egy gyökérhíd teljes befejezése akár 20 évbe is telhet.
Bár azt hihetnénk, az efféle szerkezetek elsősorban esztétikai okokból készülnek, valójában komoly gyakorlati hasznuk van. Meghálaja csapadékos, sűrű esőerdejében az útépítés nem egyszerű, így alternatív megoldásokra van szükség.
Az UNESCO szerint a gyökérhidak évszázadok óta jól működnek az extrém környezetben, a struktúrák az emberi kreativitás mesterművei. Noha az élő hidak egyelőre nem a világörökség részei, így is rengeteg látogatják őket, az indiai kormány pedig abban bízik, hogy fel fogják venni őket a listára, ami hozzájárulhat a gyökérstruktúrák megóvásához.