Málta titokzatos ősi templomegyüttese
A szénizotópos vizsgálatoknak köszönhetően kiderült, hogy több máltai megalitikus templom is mintegy ezer évvel korábban épült, mint az első egyiptomi piramisok.
Máltán Kr. e. 3600 és 2500 között virágzó templomkultúra alakult ki, amelynek jó állapotban megmaradt emléke, ma is látható.
A máltai megalitikus templomok hat őskori monumentális komplexumból álló sorozatként szerepelnek az UNESCO Világörökségi Listáján, amelyek a Kr. e. 4. és 3. évezred közepe között épültek.
A Ħaġar Qim (Hagar Quim) templom állapota a 19. század eleji feltárásuk óta folyamatosan romlik, elsősorban a környezeti- és éghajlati viszonyok (eső, közvetlen napsugárzás, a Földközi-tenger közelsége miatt a só, és széllel kapcsolatos problémák) folyamatos változása miatt.
Kr. e. 4. évezred első feléből származik a Ħaġar Qim templomegyüttese is, ami egy dombtetőn állva csodálatos kilátást biztosít a Földközi-tengerre és Fifla szigetére. A régészeti feltárások azt támasztják alá, hogy ez a legkorábbi fennmaradt épület, aminek a megépítéséhez faragott követ használtak – olvasható a spottinghistory.com oldalán.
A telek egy központi épületből és még legalább két építmény maradványaiból áll. A nagy előtér és a központi szerkezet monumentális homlokzata a máltai őskori templomokra jellemző mintát követi. A külső fal mentén találhatók az építéshez használt legnagyobb megalitok, mint például egy 5,2 méter magas kő és egy hatalmas, becslések szerint közel 20 tonnás tömb.
A „Máltai megalitikus templomok” közül a Ħaġar Qim, Mnajdra és Tarxien 1992 óta az UNESCO Világörökség részét képezik.
Írta: Németh Orsolya