Több ezer éves hajót találtak Irakban
A maradványok Mezopotámia egyik legismertebb ősi városánál, Uruknál kerültek elő.
Egy bitumenből és nem konzerválódott szerves anyagból készült ősi hajót tártak fel Irakban a 2022 tavaszi szezon során – számol be a Német Régészeti Intézet oldala. A maradványokról 3D dokumentáció készült, a leletet pedig kiemelték, hogy további vizsgálatokat és állapotmegőrző munkát végezhessenek. A hajó valószínűleg a Bagdadi Iraki Múzeum gyűjteményébe kerül majd.
A maradványok Uruk, az ókori Mezopotámia egyik meghatározó városának közelében kerültek elő. A környéken egykori csatornák, birtokok, kis települések és termelési helyszínek terülnek el. A hajót 2018-ban fedezték fel, a törékeny struktúra egy része az erózió miatt bukkant a felszínre, és a közeli forgalom is fenyegette a leletet. Az ásatást csak a közelmúltban zárták le.
Az iraki és német szakértőkből álló csoport szerint a hajó korához képest jó állapotú. A jármű valamilyen szerves anyagból, talán nádból, pálmalevélből vagy fából készült, és bitumennel borították be. A hajó 7 méter hosszú és 1,4 méter széles lehetett. Bár a szerves a növényi alapanyagai nem maradtak fenn, lenyomataik még láthatóak. A kontextus alapján a jármű egy utóbb feltöltődött folyónál süllyedt el mintegy 4 ezer éve.
A leletet a feltárás során agyaggal és gipsszel takarták be, hogy stabilizálják, illetve kiemelhessék, majd a helyi törvényeknek megfelelően a Bagdadi Iraki Múzeumba vitték további vizsgálatokra és állapotvédelemre. Valószínű, hogy a hajó itt is marad majd, és kiállítják.