Időszámítás előtt 178-ban indulhatott az első számítógép

Szakértők egy csoportja meghatározta az antiküthérai szerkezetet viszonyítási dátumát, az eredményekkel kapcsolatban ugyanakkor több kritikák is megfogalmazódtak.
Egy új tanulmány alapján időszámítás előtt 178. december 22-én kezdte meg működéést az úgynevezett antiküthérai szerkezetet – számol be a Live Science. A lelet egy ősi számológép, amelyre mechanikus analóg számítógépként is szoktak hivatkozni.
A tárgyat szivacshalászok találták meg 1901-ben a görögországi Antiküthéra szigeténél, egy római kori hajóroncs közelében. A cipősdoboz méretű szerkezet fogaskerekekből, tárcsákból és számlapokból áll, felületén feliratok és szimbólumok láthatóak. Az antik számológéppel többek között megjósolhatták, hogy mikor lesz napfogyatkozás, illetve hogy mikor voltak egyes sportversenyek.
A kutatók felfedezése óta próbálják megérteni az antiküthérai szerkezet történetét, de még mindig sok a kérdés. Ariszteidisz Voulgarisz, a tanulmány vezető szerzője és kollégái most kideríthették, hogy milyen időponton alapulhattak a gép kalkulációi. Érdemes kiemelni, hogy a tanulmány preprint, hivatalos szakértői véleményezésen még nem esett át.
Voulgariszék több olyan lehetséges bizonyítékot is bemutatnak, amelyek alapján a szerkezet kezdeti dátuma 178. december 22. lehet. A csapat úgy véli, ez a legkorábbi dátum, amelyen az eszköz számolása alapul. Az érintett napon egy 12 perces napfogyatkozás volt, a téli napforduló másnapra esett, abban az évben ráadásul december 22-én egy új holdfázis kezdődött. Ezen események együttese jó viszonyítási alapot jelenthetett.
A friss tanulmányra reagálva kritikák is megfogalmazódtak. Alexander Jones, a New York-i Egyetem ókorkutatója szerint a publikációval számos probléma van, a megállapítások nincsenek összhangban az antik csillagászat és tudomány szélesebb összefüggéseivel. Korábbi vizsgálatok alapján az antiküthérai szerkezet kezdő időpontja még korábbi,akár időszámítás előtt 204. május 12-i lehet.