Lakomák nyomaira bukkantak egy maja lelőhelyen
Úgy tűnik, a térség egykori lakói főleg az édesvizekből szereztek táplálékot.
Több száz állati maradványra bukkantak a Palenque nevű maja városban – számol be a Heritage Daily. A leletek egykori lakomákból származnak, és rituális szertartás eszközei lehettek.
A csontokat, héjakat és fogakat a Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) palenque-i projektjének keretében fedezték fel, a csapat széndarabokat, kagylóból készült apró gyöngyöket és egy zöld követ is feltárt az El Palacio nevű építményben. Ez a lelőhely legnagyobb komplexuma, amely a 7-8. században ceremoniális és adminisztratív központként szolgált. Az El Palacio belsejében egy labirintus található, ehhez 12 terem vagy ház, két udvar és egy torony tartozik.
A szakértők úgy vélik, hogy a most megtalált szeméthalmok lakomákból származnak, az eseményeket követően a maják az ételmaradványokat és a használt tárgyakat üregekbe helyezték, majd ünnepélyesen elégették. Ez a fajta aktivitás a nagyobb építkezések megkezdéséhez, illetve rituális eseményekhez volt köthető.
A leletek egy része az El Palacio délnyugati sarkában, a B jelű házban került elő. A szitálásos vizsgálattal 17 fajt azonosítottak a kutatók, az állatok 58 százaléka hal, 19 százaléka puhatestű, 11 százaléka rákféle, 5 százaléka madár, 4 százaléka hüllő, 3 százaléka pedig emlős volt. Az E jelű házban is felfedeztek hasonló maradványokat, itt a fajok 70 százalékát sikerült azonosítani. A leletek arról árulkodnak, hogy Palenque egykori lakói főleg a környező édesvizekből nyertek ki táplálékot.