Középkori kincsre bukkant egy kutyasétáltató
A Lengyelországban feltárt érmék a 12. század első feléből maradtak fenn.
Középkori lemezpénzekre, azaz brakteátákra bukkantak az alsó-sziléziai Wałbrzych közelében – számol be a Heritage Daily. A kincset egy kutyasétáltató találta meg, aki a felfedezés után értesítette a boroszlói örökségvédelmi hivatal wałbrzychi csoportját.
A lengyelországi pénzeket egy agyagedényben rejtették el, és a 13. század első felére datálhatóak. Az érméken az építészeti elemek és minták mellett állat- és emberszerű alakok láthatóak. A brakteátáknak egyetlen oldala van, és vékony fémlapokból készültek az ezüst és az arany korlátozott elérhetősége miatt.
A leletek Brandenburg, Szászország és Szilézia műhelyeiből származnak. Az ilyen tárgyakat általában rövid ideig használták, ugyanis évente egyszer-kétszer visszahívták őket csere céljával. Négy régi brakteátáért a beváltó három újat kapott, a negyedik, visszatartott érme gyakran a pénzverő mester egyetlen adóbevétele volt.
A régészek szerint a most feltárt kincs az egyik legjelentősebb leletegyüttes a térségben. A felfedezés különleges, hiszen a gyakori beolvasztás miatt a korszak brakteátái ritkán maradtak fenn. Bár az is előfordult, hogy a korabeli embereknek megmaradtak a lemezpénzeik, mert már nem voltak értékesek.