Hatalmas rajzokat találtak egy névtelen barlangban
Az alkotásokat amerikai őslakosok készítették több mint ezer éve.
Szakértők egy csoportja egy névtelen alabamai barlangban folytatott fotografikus 3D-s modellezést, amelynek során őslakosok által készített barlangrajzokra bukkantak – számol be a Heritage Daily. Az üreget 1998-ban fedezték fel, de csak most derült ki, hogy Észak-Amerika egyik leggazdagabb barlangrajz-lelőhelye.
Miközben a kutatók a 3D-s modell megvilágítását módosították, megjelentek előttük az antropomorf formák. Egyes alakok hossza a 2 métert is meghaladja. Azonosítottak többek között egy 3 méter hosszú texasi csörgőkígyót, a faj sok őslakos közösség számára szent volt.
A szénizotópos elemzés alapján a lelőhely az európaiak érkezése előtti időkből származik, és több mint ezeréves. Amikor a figurák elkészültek, a térségben a letelepedés és a mezőgazdaság elkezdte átvenni a vándorló, vadászó-gyűjtögető életmód helyét.
Észak-Amerika ősi lakói gyakran nagy léptékben befolyásolták környezetüket, emléket állítva vallásuknak és világnézetüknek. Az Egyesült Államok délkeleti részén például nagy halmokat hagytak hátra, amelyeket azért emeltek, hogy a lelkek le tudjanak ereszkedni az égből. A barlangok is fontosak voltak a közösségeknek: az alvilágot szimbolizálták. Éppen ezért a szakértők úgy gondolják, hogy a most bemutatott rajzok alvilági lelkek lehettek.
Jan Simek, a Tennesse-i Egyetem munkatársa és a felfedezésről beszámoló tanulmány egyik szerzője szerint az új képek sokban különböznek a térség eddig ismert barlangrajzaitól. A felfedezés azt sugallja, hogy még sokat kell tanulnunk a régió egykori lakóinak művészetéről.