Végre kiderült, mire használták a bronzkori tőröket
A kutatók régóta vitáznak azon, hogy volt-e egyáltalán gyakorlati hasznuk a tőröknek, és ha igen, mi.
Egy új tanulmányban Isabella Caricola, a Newcastle-i Egyetem munkatársa és kollégái bronzkori tőröket elemeznek – számol be az intézmény oldala. A szakértők korábban azt feltételezték, hogy a fegyvereknek nem volt gyakorlati funkciójuk, inkább státuszszimbólumként szolgáltak.
A rézötvözetből készült tőrök az időszámítás előtti 4. évezred elején bukkantak fel, és később a bronzkori Európában mindenhol, még a Brit-szigeteken is elterjedtek. A régészek régóta vitatkoznak arról, hogy a tárgyak milyen céllal készültek. Mivel az efféle leletek gyakran kerülnek elő férfiak fegyverekben bővelkedő sírjában, egyes kutatók arra jutottak, hogy a tőrök ceremoniális eszközök voltak, melyekkel a temetkezések során az elhunyt identitását és rangját fejezték ki. Mások viszont úgy vélik, hogy a tőrök fegyverek vagy egyéb használati tárgyak voltak.
Caricola és társai most egy új módszerrel vizsgáltak meg tíz leletet szerves maradványok után kutatva – a tárgyakat 2017-ben tárták fel az olaszországi Pragattónál. Az adatok felfedték, hogy milyen célokra, milyen anyagokon használták a tőröket.
Az elemzéshez egy speciális oldatot alkalmaztak, majd a mintákat különböző mikroszkópos technikákkal vizsgálták tovább. A csapat kollagént mutatott ki, amely a csontokhoz, izmokhoz és inakhoz köthető. A szakértők az eredmények tükrében úgy gondolják, hogy a tőröket állatokon alkalmazták, a levágáshoz, a tetemek feldolgozásához és a hús lefejtéséhez is felhasználhatták őket.
A projektben másolatokat is készítettek, melyeket kipróbálva megállapították, hogy a tárgyak tökéletesen alkalmasak a hús feldolgozására. A tesztelés után a replikákat is elemezték, és a szerves maradványok egyezést mutattak.