Több ezer éves komplexumot találtak egy törökországi ház alatt
Az Újasszír Birodalom korából származó, struktúrában ősi ábrákra bukkantak.
Egy új tanulmányban a szakértők egy, az időszámítás előtti 1. évezredre datálható törökországi lelőhelyet írnak le – számol be a Live Science. A helyszínt fosztogatók fedezték fel, instabilitása miatt pedig egyelőre nem tudták teljesen feltárni. A struktúra falain ritka sziklarajzok láthatóak, amelyek az arámi panteon isteneinek felvonulását mutatják meg asszír stílusban.
Az ábrák azt igazolják, hogy az Újasszír Birodalom jelentős hatást gyakorolt a helyi közösségekre. A Mezopotámiában kialakult államszervezet később Anatóliát is elérte. Selim Ferruh Adalı, az Ankarai Társadalomtudományi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a rajzok korábban ismeretlen elemeket tartalmaznak. Az istenek nevének egy részét arámiul tüntették fel, az ikonográfia pedig újasszír, arámi és szír-anatóliai vonásokat ötvöz.
A hatóságok 2017-ben szereztek tudomást a lelőhelyről, amikor fosztogatók megtalálták a dél-törökországi Başbük egyik háza alatt. A kincsrablókat sikerült elfogni, a Şanlıurfai Régészeti Múzeum szakértői pedig a helyszínt vizsgálva megállapították, hogy a modern időkben vágott lyuk a mészkőbe vájt komplexum bejárati kamrájához vezet.
A struktúra a korai újasszír periódusra, nagyjából az időszámítás előtti 9. századra datálható, és a bejárati kamra mellett egy alsó és egy felső galériát tartalmaz. A lelőhely vizsgálata 2018-ban zajlott, az instabilitás miatt viszont két hónap után le kellett állítani. A régészek a nyolc istenből négyet tudtak azonosítani: Hadad viharistent; feleségét, Atargatisz termékenység-istennőt; Szín holdistent; illetve Samas napistent. A kutatók szerint a lelőhely tartalmazza Atargatisz legkorábbi megjelenítését, a komplexum a termékenységkultusz egyik központja lehetett.
A csapat egy olyan szöveget is talált, amely Mukín-abúára utalhat. Az újasszír tisztségviselő III. Adad-nirári (i. e. 811-783) idején élt. Adalı szerint a képeket egy helyi, korabeli művész készíthette.