Ősi DNS árulkodik Uruguay elveszett lakóiról

Az európaiak miatt egész őslakos csoportok tűntek el a mai Uruguay területéről.

John Lindo, az atlantai Emory Egyetem antropológusa és kollégái új tanulmányukban ismertetik Uruguay ősi lakóinak első teljes genomszekvenciáját – számol be a Phys.org. Az eredmények nagyban hozzájárulhatnak az őslakosok alaposabb megismeréséhez. A helyi közösségekre súlyosan hatottak az európai katonai hadjáratok, egész csoportjaik tűntek el
„Munkánk azt mutatja, hogy az ősi Uruguay lakosainak származása új információkkal szolgált Dél-Amerikában” – mondta Lindo. Ez megerősíti azt az elképzelést, amely alapján Észak- és Dél-Amerikában nem egyetlen egységes őslakos csoport élt, ehelyett a kontinens déli részére a többrégiós sokszínűség volt jellemző.
A szakértők egy 800 éve elhunyt férfi és egy 1500 éve meghalt nő DNS-ét vizsgálták. Mindkét személy jóval az európaiak érkezése előtt élt, a mintákat egy kelet-uruguayi lelőhelyen gyűjtötték be. Az elemzés meglepő kapcsolatokat mutatott ki a mai Panama és Kelet-Brazília egykori lakóival, Amazóniához fűződő szálakat viszont nem találtak. Ez igazolja azt az elméletet, amely szerint a Dél-Amerikába vezető migráció több hullámban zajlott.
A régészeti bizonyítékok alapján Uruguay területén legalább 10 ezer éve telepedtek meg az emberek. Az európaiak az 1500-as évek elején léptek érintkezésbe először a helyi őslakosokkal, az 1800-as években pedig a hódítók több hadjáratot is folytattak, hogy kiirtsák a vidék eredeti lakóit. A korszakban egész őslakos csoportok tűntek el.
Lindóék következő célja az, hogy még több mintát gyűjtsenek, és azokat mai uruguayiak DNS-ével is összevessék, feltárva az esetleges genetikai kapcsolatokat. A helyi régészekkel és őslakos közösségekkel együtt dolgozva egy olyan online felületet is létre akarnak hozni, amely hozzájárulhat, hogy a helyiek jobban megismerjék saját származásukat.