Megelevenedtek egy ókori egyiptomi templom eredeti színei
Khnum templomának falaira az elmúlt évszázadokban rengeteg szennyeződés rakódott le.
Egy német-egyiptomi régészeti misszió a Nílus-völgyében fekvő Eszna világhírű templomkomplexumában végzett helyreállítási munkát – számol be a Heritage Daily. A munkának köszönhetően sikerült rekonstruálni az építmény eredeti színeinek egy részét.
A szentélyt Khnum, feleségei Menhit és Nebetuu, gyermekük, Heka, valamint Néith istennő tiszteletére emelték. Khnum egy kosfejű termékenységisten volt, aki egyben az ókori egyiptomi vallás egyik legősibb ismert istene. Khnum templomának építése a Ptolemaida-dinasztia korában kezdődött, a mai elemek többsége azonban a római korra datálható.
A restauráció során sikerült feltárni a szentély eredeti színeit és mintáit a templom bejárata felett, a középső mennyezeten. A gondos tisztítással előkerült egy 46 keselyűből álló festmény, az állatok közül 20-nak keselyű-, 26-nak pedig kobrafeje van. Előbbi madarak Felső-Egyiptomot, utóbbiak pedig Alsó-Egyiptomot szimbolizálják. A helyreállított elemekről készített képek az egyiptomi Turisztikai és Régészeti Minisztérium Facebook-oldalán nézhetőek meg.
Dr. Hisam El-Lithi, az egyiptomi régészeti misszió vezetője szerint a színes feliratok az elmúlt évszázadokban megszenvedték a rájuk rakódó szennyeződéseket. A megtisztítással a templom egyes képei ismét régi fényükben ragyoghatnak.
A csapat a nyugati falnál dolgozva vörös festékanyaggal írt, görög nyelvű feliratokat is talált, melyek Domitianus császár (időszámítás szerint 81-96) korából származnak. A szöveg az egyiptomi és kopt naptár alapján valószínűleg az építkezés befejezésének napját határozza meg.