Akik egy szebb és jobb Európáról álmodtak
1941. május 17-én született Csilla Freifrau von Boeselager német bárónő, a Magyar Máltai szeretetszolgálat alapítója.
A szervezet jelképe az evangélium nyolc boldogságát jelképező, nyolcágú kereszt. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat jótékonysági és mentési tevékenységet végez és számos szervezettel működik együtt. Jelentős szerepet tölt be a hajléktalanok gondozásában, és egyedülálló programot végez a testi-lelki fogyatékosok támogatására. A karitatív szervezet fontos feladatot vállal az idősek gondozásában és a nehéz helyzetbe került családok támogatásában, de nagy hangsúlyt fektet az elhagyott, árva és veszélyeztetett gyermekek és fiatalok felkarolására is.
A történet kezdetei azonban ennél sokkal messzebbre, 1113-ra nyúlnak vissza. II. Paszkál pápa ekkor bocsátott ki bullát a Keresztelő Szent Jánosról elnevezett jeruzsálemi betegápoló ispotályt fenntartó szervezetet önálló rendként való működésére, Magyarországon II. Géza uralkodása idején telepedhettek meg. A rend századokon át a végvárakban tevékenykedett, aztán hirtelen eltűnt az országból. Hogy mi történt, azt nem tudni. Azt viszont igen, hogy a Szuverén Máltai Lovagrend 1925-ben követséget állított fel Budapesten, majd 1928-ban megalakult a Magyarországi Máltai Lovagok Szövetsége. Sok más szervezethez hasonlóan, a második világháborút követően, 1945 után ellehetetlenült a magyarországi tevékenységük és az emigrációba kényszerült rendtagok csak 1996. január 27-én helyezték át ismét székhelyüket Budára – írja a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hivatalos honlapja.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Szuverén Máltai Lovagrend magyarországi segélyszervezete. Jelmondata: Tuitio fidei et obsequium pauperum, ami magyarul annyit tesz, mint A hit védelme és a szegények szolgálata.
A Szeretetszolgálat megalakulásának története viszont az 1980-as évekbe nyúlik vissza. A kezdeményezés egy Németországban élő, de Magyarországon született asszony nevéhez kötődik. Csilla von Boeselager bárónő (született Fényes Csilla) ugyanis ekkor határozta el, hogy adománygyűjtést szervez, hogy ezzel is segíteni tudja a rászoruló magyarországi embereket és szervezeteket. Eleinte orvosi műszereket gyűjtött a németországi kórházakban, miközben kereste azt a helyet és személyt Magyarországon, aki képes lesz ezeket az adományokat eljuttatni a rászorulókhoz. Hosszas keresgélés után találkozott Kozma Imre atyával, a Zugligeti Szent Család templom plébánosával, 1987 augusztusában, akivel azonnal megtalálták a közös hangot. Együttműködésük hamarosan intézményes kereteket kapott, így a bárónő létrehozhatta Németországban az Ungarischer Malteser Caritasdienst szervezetet 1988 decemberében.
A történet következő dátuma 1989. február 4-e, amikor Kozma Imre atya vezetésével, 31 alapító tag részvételével megalakult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület, mint az ország egyik első civil szervezete. Az alapításra pont a legjobb időben került sor: a kelet-európai politikai változások miatt történelmi feladattal kellett szembenézniük: ugyanebben az évben több tízezer keletnémet lakos érkezett menekültként hazánkba, akik nem szándékoztak visszatérni korábbi otthonukba. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a zugligeti templom kertjében nyitotta meg az első menekülttábort augusztusban, amivel az akkori Európa legnagyobb humanitárius segélyakcióját indította el. A szervezet három hónapon át gondoskodott 48 600 emberről. Augusztus 14-ét azóta minden évben a Befogadás Napjaként ünnepeljük. A későbbi években gondoskodtak többek között a szétbomló Jugoszlávia háborúi idején menekülőkről, de segítő kezet nyújtottak a Szovjetunióból emigráló, hazánkon átutazó zsidó származásúaknak, de a lengyelországi vagy a kárpátaljai árvíz károsultjainak is. Részt vesznek a katasztrófavédelemben és nemzetközi humanitárius programokban egyaránt.
A kilencvenes közepére már kiépített országos szervezettel rendelkeztek, ma a budapesti központ mellett hét regionális szervezetben, számos helyi csoportban, több ezer önkéntessel végzik munkájukat. Hitvallásuk szerint világnézetre, nemzetiségre és felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül segítik a rászorulókat. Természetbeni és pénzadományokkal, lelki vigasznyújtással, tanácsadással, egészségügyi és szociális szolgáltatásokkal csoportra, illetve személyre szabottan nyújtanak támogatást.