Szép lassan elvesznek a tenger alatti barlang ősi rajzai
Nincs még egy olyan lelőhely a világon, mint amilyen a dél-franciaországi Cosquer-barlang.
A világon egyetlen ismert helyszín van, ahol barlangrajzokon elevenednek meg az ősi tengeri állatok. A különleges lelőhely a Földközi-tenger alatt, Franciaország déli részénél található. A víz alatti Lascaux-nak is nevezett Cosquer-barlanghoz egy olyan, 137 méter hosszú természetes folyosó vezet, amelynek szája 37 méterrel a tenger mélyén van. Az üreg ma többnyire víz alatt áll.
Luc Vanrell 30 éve merült le először a Cosquer-barlanghoz, melynek képek óriási hatást gyakoroltak rá. A 33 ezer éves lelőhely most óriási veszélyben van, a klímaváltozás és a szennyezés komoly fenyegetést jelent alkotásaira – írja az AFP. Mióta 2011-ben hirtelen 12 centiméterrel nőtt a környéken a vízszint, Vanrellék versenyt futnak az idővel.
A tenger minden évben újabb milliméterekkel emelkedik, szép lassan elemésztve az ősi rajzokat. A búvárrégészek mindent megtesznek, hogy megóvják a 2500 négyzetméteres barlang kincseit. Magát az üreget természetesen nem tudják a felszínre hozni, de így is van módszerük rá, hogy megőrizzék az ősi képeket a későbbi generációknak. A közeli Marseille-ben 2022 június elején fog megnyílni egy kiállítás Cosquer szinte életnagyságú másolatával. A 3D rekonstrukció Vanrellék adatainak köszönhetően született meg.
A lelőhelyen nagyjából 600 jel, rajz és véset látható. Az ősi művészek 13 fajt, köztük lovakat, bölényeket, fókákat, halakat és pingvineket örökítettek meg, emellett kézlenyomatokat, köztük gyermekek tenyérlenyomatát is észre lehet venni a falakon. Sőt, különböző geometriai mintákat, illetve férfi és női testrészek szexuális ábrázolásait is elkészítették a térség egykori lakói.
Michel Olive régész szerint amikor Cosquer képeit elkezdték kialakítani, bejárata még 10 kilométerre volt a tengertől. Ekkoriban, a jégkorszak idején a vízszint 135 méterrel alacsonyabb volt, az olvadás okozta emelkedés viszont végül elnyelte a barlang száját. A helyszín 18 500 évvel ezelőttig lehetett használatban – a járatokban valószínűleg nem éltek, inkább egyfajta találkozóhelyként szolgáltak.
Cosquer a világ négy legnagyobb barlangrajz-lelőhelyének számít. Mivel ma sok része víz alatt van, falai pedig részben lemosódtak, feltételezhető, hogy egykor még hatalmasabb volt. A barlangot Henri Cosquer 1985-ben a véletlennek köszönhetően találta meg. A férfi nem jelentette a felfedezést, az üregről szóló pletykák viszont így is terjedni kezdtek, három búvár pedig életét vesztette a barlangot keresve. A tragédiák miatt Cosquer 1991-ben végül beismerte a felfedezést, az üreg ma az ő nevét viseli, és csak kutatók kereshetik fel.
Bár a szakértők rengeteget vizsgálták a lelőhelyet, a Chauvet-barlang 1994-es megtalálása egy időre elterelte a figyelmet a víz alatti üregről. A helyzet csak 2011-ben változott, amikor Vanrell felhívta a figyelmet a tengerszint-emelkedésre, ami akkor több képet is visszafordíthatatlanul károsított. A probléma egyre súlyosabb, a mikroműanyagok pedig tovább roncsolják az alkotásokat. A helyzet miatt a francia kormány egy programot indított a barlang dokumentálására.
A lelőhely még rengeteg felfedeznivalóval kecsegtet. Falain például szövettől származó nyomok láthatóak, ami megerősítheti, hogy a helyi vadászó-gyűjtögetők ruhákat készítettek a korszakban. A hosszú sörényű lovak ábrái emellett azt sejtetik, hogy ekkoriban talán már megkezdődött az állatok háziasítása, hiszen a vadlovak sörénye jellemzően jóval rövidebb.