Emberek vájta barlangra bukkantak egy viking lelőhelyen

Az üreget a középkori Izland egyik meghatározó településénél tárták fel.

Kutatók egy csoportja egy izlandi viking lelőhely vizsgálata közben egy ember vájta barlangra bukkant – számol be a Heritage Daily. Az Izlandi Régészeti Intézet csapata Oddi kis településének közelében, az ország déli részén folytatott feltárást.
Oddi a nagy hatalmú Oddaverjar klán központja volt az izlandi szabadállam (930-1262) korában. A család egyik legismertebb tagja Tanult Sæmundur (1056-1133) volt, aki a norvég királyok korai történetét írta meg. A település idővel jelentős kulturális és oktatási központtá fejlődött, itt tanult többek között Szent Thorlak (1133 – 1193), Izland védőszentje is.
Oddi közelében 2018-ban találtak először ember készítette barlangokat. A legutóbbi, két éven át tartó vizsgálat során egy kifejezetten nagy üregre bukkantak, amely az egész helyi barlangrendszerhez kapcsolódik. A régészek szerint az új barlang egy nautahellir lehet, a kifejezés olyan üregeket jelöl, amelyekben a középkorban lovakat és szarvasmarhákat tartottak. Ilyen istállóról Szent Thorlak is említést tett a szentek életéről szóló művében, melyben leírta, hogy egy nautahellir miként omlott a benne lévő 12 bikára.
Kristborg Þórsdóttir régész szerint a barlang Szent Thorlak koránál korábbi lehet, de valószínűleg szintén istállóként használták. Az üreg vizsgálata még nem zárult le, a munka lassú, ugyanis a barlangot puha homokkőbe vájták.