3400 éves városra bukkantak egy víztározóban

A lelőhely egy ókori mezopotámiai birodalomhoz köthető.

Német és kurd régészek egy 3400 éves város maradványaira bukkantak a Moszulnál fekvő, a Tigris folyónál felduzzasztott víztározóban – számol be a Tübingeni Egyetem oldala. A település a Mitanni nevű ókori mezopotámiai államalakulathoz köthető. A város akkor került elő, amikor év elején az Irakot sújtó szárazság miatt drámaian lecsökkent a tó szintje. A kutatók arra gyanakodnak, hogy a lelőhely a régóta keresett Zakhiku, amely Mitanni fontos központja volt.
Irakot a klímaváltozás különösen súlyosan érinti, az ország déli részén hónapok óta tart az extrém aszály. Decembertől kezdődően rengeteg vizet vontak ki a moszuli víztározóból, hogy öntözni tudják a növényeket. Így bukkant a felszínre az a bronzkori lelőhely, amelyet vizsgálat nélkül évtizedekkel ezelőtt árasztottak el.
A régészeknek gyorsan kellett dolgozniuk, mert nem tudhatták, mikor emelkedik meg ismét a vízszint. A város jelentős részét sikerült feltérképezni, a már korábban ismert palota mellett több nagy épületet, köztük egy falakkal és tornyokkal megerősített erődítményt is találtak. Egy hatalmas raktárt is felfedeztek, ami arról árulkodik, hogy rengeteg terméket tároltak itt.
Bár a helyi falak sártéglákból épültek, mégis meglehetősen jól konzerválódtak a tóban töltött 40 év után. A várost időszámítás előtt 1350 körül egy földrengés pusztította el, az ekkor leomló épületrészek megóvhatták a víztől az alattuk lévő maradványokat.
Az egyik legizgalmasabb felfedezés az az edénygyűjtemény, amelyben több mint száz ékírásos tábla volt. Ezek a középső asszír korra datálhatóak, nem sokkal azutánra, hogy a földrengés lecsapott. A leletek segíthetnek jobban megérteni a település történetét a mittani kor után. A szakértők óvintézkedéseket is tettek, így műanyagborítással vonták be az épületeket, hogy megvédjék őket.