Ókori hercegnő sírjára bukkantak

Az elhunytat díszes tárgyakkal, köztük egy aranykoszorúval együtt temették el.

Egy bronzzal dekorált ágyon fekvő ókori nő maradványaira bukkantak az észak-görögországi Kozáni közelében – számol be a Live Science. A leletek az időszámítás előtti 1. századból származnak, az elhunyt egy uralkodói család tagja lehetett.
Az ágy oszlopait sellőminták díszítették, és egy csőrében kígyót tartó madár képe is látható volt a tárgyon – a szimbólum Apollón jelképe. Areti Khondrogianni-Metoki, a Kozáni Régészeti Ephorátus munkatársa szerint a nő fején aranyból készült babérleveleket is találtak, ezek egy koszorúhoz tartozhattak. Az ágy fa része mára lebomlott.
Az elhunyt kezében aranyszálak voltak, melyek hímzésből maradhattak hátra. A sírban négy agyag- és egy üvegedényt is eltemettek, a nyughelyben más személy nem feküdt.
A szakértők most a csontokat elemzik, hogy felmérjék a nő egészségét, korát, halálának pontos idejét és esetleg okát. A sírjából előkerült tárgyak arról árulkodnak, hogy az elhunyt előkelő családból származott, talán királyi vér folyt az ereiben. Kozáni korabeli térségéről nem sokat tudni, de a közelben feküdt Mavropigi városa, ahol állt egy Apollón-szentély.
Az időszámítás előtti 1. században a római hatalom és hatás egyre terjedt Görögországban. Azt egyelőre nem tudni, hogy a nő pontosan mikor élt.