Több tízezer éves rajzokat rejt ez a barlang

A lelőhelyet 50 ezer éven át használták az emberek.

José Ramos-Muñoz, a Cádizi Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban arra jutnak, hogy az emberek 50 ezer éven át használták a dél-spanyolországi Cueva de Ardalest – számol be a Heritage Daily. A barlang ősi műalkotásairól és egyéb leleteiről híres, falait több mint ezer festmény és faragvány borítja.
Az eddig nem volt tisztázott, hogy a barlang mennyi időn át volt használatban. A szakértők most az első feltárások eredményeit foglalták össze, a kutatók radiometrikus kormeghatározást végeztek, illetve megvizsgálták a helyi tárgyakat és emberi maradványokat.
Úgy tűnik, a Cueva de Ardales első lakói neandervölgyiek voltak, akik 65 ezer éve érkeztek meg. A modern emberek 35 ezer évvel ezelőtt jelentek meg, és szórványosan egészen a rézkorig használták az üreget. A lelőhely legkorábbi, 58 ezer éves barlangrajzai absztrakt ábrák, így pontok és ujjlenyomatok, melyeket vörös festékanyaggal hoztak létre. A későbbiek már figuratív képek, például állatok.
A csontok alapján a holocén idején temetkezési helyszínként szolgált a barlang. A helyi életre kevés bizonyítékot találtak, ami azt sugallja, hogy nem laktak emberek itt. Az eredmények megerősítik a Cueva de Ardales jelentőségét.