Egy viking király érméjét találták meg Magyarországon
III. Haraldot sokan az utolsó nagy viking uralkodónak tartják.
Egy viking uralkodóhoz köthető ezüstérmét talált egy magyar fémkereső – számol be a Live Science. Egyelőre nem tisztázott, hogy az ezeréves tárgy miként került a mai ország déli részére.
A korai norvég pénz egy penning, annak idején nem volt különösebben értékes. „Ez a penning a korabeli Magyarországon használt dénárral volt egyenértékű” – mondta Varga Máté, a Rippl-Rónai Múzeum régésze és a Szegedi Tudományegyetem doktorandusza. A tárgyat Csikós Zoltán fémkereső találta idén Várdomb közelében, egy régészeti lelőhelyen. A férfi a Wosinsky Mór Múzeumnál dolgozó Németh Andrásnak adta át az érmét.
Varga Máté szerint számos bizonyíték van arra, hogy a középkori Skandinávia és Magyarország között kapcsolat volt, de ez az első alkalom, amikor egy skandináviai érme hazánkban kerül elő. A pénz nem jó állapotú, de így is felismerhető, hogy egy 1046 és 1066 között vert penning, amely III. Harald norvég király idején készült. Egy másik, hasonló érmén a HARALD REX NO, azaz Harald, Norvégia királya felirat olvasható, és egy, a Szentháromságot jelképező hármas hurok látható. A másik oldalán egy kereszt, illetve a pénzverő mester neve szerepel.
III. Harald a viking kor végén élt, sokan őt tekintik az utolsó nagy viking királynak. Az uralkodó 1066-ban Angliát próbálta meghódítani, amikor elesett a Stamford Bridge-i csatában.
A most felfedezett érme Salamon magyar király (1063-1074) korából származhat. A Képes Krónika alapján Salamon és kísérete 1074-ben, a közeli Kesztölcnél táborozott (a hely nem azonos, a ma Komárom-Esztergom megyében található településsel) és lehetséges, hogy a pénzt udvarának valamely tagja hagyta el. A kíséretben a világ különböző pontjairól származó személyek lehettek jelen, így elképzelhető, hogy valamelyiküknél norvég érme volt. Egy másik lehetőség, hogy a tárgyat egy kereskedő hozta Kesztölcre.