Rekonstruálták a 2000 éves pompeji kenyeret
A Vezúv időszámításunk szerint 79-ben kitörésében elpusztult városban szénné váltak a szerves anyagok, így egykori kenyerek is. Egy kulináris régésznek sikerült újraalkotnia az egykori receptet.
A Vezúv kitörése hamujával és horzsakövével betemette Pompeji és Herculaneum városát, s eközben a városokban található szerves anyagok jó részét szénné égette – így a pompeji pékségek cipóit is. Farrell Monaco kulináris régész az egyik népszerű kenyér történetét kutatta, majd újraalkotta a receptjét, számolt be a nationalgeographic.com.
Panis quadratus – a négyes kenyér
Az egyik feltárt pompeji pékségben a kemence teli volt ezekkel az elszenesedett cipókkal. A kenyér arról kapta a nevét, hogy négy vonallal osztották nyolc cikkelyre, e vonalak mentén könnyen el lehetett törni, darabolni a cipót.
Kovász
E régió pékjei néha kovászt is használtak, hogy a vad élesztőgombákat a kenyértésztába juttassák. A modern, liszttel és vízzel készült kovásszal szemben az ókori rómaiak gyakran hüvelyeseket, vagy a szőlő héját keverték össze a jobb erjedés érdekében.
Ősi gabonák
A Triticum aestivum, vagyis a kenyérbúza maradványait is megtalálták a cipókkal együtt a pompeji pékségek ásatásai során. A búza a Római Birodalom növekedésével vált a kenyér legfőbb alapanyagává.
Az asztalon
A tömör belsejű, ropogós héjú kenyér ideális volt ahhoz, hogy bort, leveseket vagy szószokat tunkoljanak fel vele, magyarázta Monaco. Kézi malomban malomkővel őrli a gabonaszemeket ahhoz, hogy a római kenyér alapanyagát, a szemcsésebb lisztet utánozni tudja.
Philostratus négyes kenyere mákkal, édesköménnyel és petrezselyemmel
Hozzávalók egy adaghoz:
850 gramm durvára őrölt, teljes kiőrlésű búzaliszt
40 gramm kovász
500 milliliter langyos víz
7 gramm só
7 gramm mák
7 gramm édeskömény-mag (Vigyázat! Erősen ánizsos íze van, aki nem ismeri, előbb kóstolja meg, mielőtt használná!)
30 gramm finomra vagdalt petrezselyemzöld
Plusz liszt a cipó meghintéséhez.
Érdemes megjegyezni, hogy a liszt minősége, finomsága-durvasága meghatározó abban, hogy mennyi víz kell a tésztába. Keményre gyúrjuk, olyanra, hogy se nedves vagy ragacsos ne legyen, se száraz, amiről lepereg a liszt. A liszt-víz mennyiségét ehhez igazítsuk hozzá.
Eszközök:
Zsinór
Vékony tiplifa, hurkapálca, vagy a saját négyeskenyér-formánk
Éles, hegyes kés
Előkészítés:
Ha nincs otthon kovászod, nekiállhatsz nevelni, vagy összekeverhetsz egy teáskanál élesztőt egy kis vízzel, s ha felfutott, a receptben lévő kovász helyett használhatod.
Így készítsd a tésztát:
- Először keverd el a kovászodat a langyos vízben.
- Add hozzá a liszthez a mákszemeket, sót, édeskömény magvait, felvágott petrezselymet s egyenletesen keverd össze.
- Add hozzá a vizet és a benne lévő kovászt, majd gyúrd össze, ezt akár egy nagy tálban, akár egy gyúródeszkán is megteheted úgy, hogy a liszt közepébe egy gödröt mélyítesz, apránként beleöntöd a vizet úgy, hogy a széléről a nedves közepébe mindig belenyomkodsz egy kis lisztet, s így építed fel a tésztát.
- 10-15 percen át kell dagasztani a tésztát, mígnem az szilárd tömeggé válik, meglehetősen sűrű lesz. Ha úgy látod, hogy még túl száraz, tegyél hozzá egy egész kevéske vizet még, és dagasszad tovább.
- Tedd langyos, párás helyre, és takard le egy tiszta, nyirkos, pamutból készült konyharuhával, a konyharuha nedvességének köszönhetően nem fog kiszáradni a tészta teteje. Nagyjából 2-3 órán át pihentesd a tésztát.
- A tészta kb. 1,3 kilónyi lesz, vagyis annyi, amennyi tésztából a Pompeji és Herculaneum területén talált leletek szerint a négyes kenyér sült.
- 3 óra elteltével kissé nyújtsd ki, hajtogasd meg néhányszor a tésztát, majd a széleit aláhajtogatva formáld kerekké, akár kézzel, akár tésztavágóval (trokser) is egyengethetjük az alját.
- Helyezd a tésztát egy meglisztezett felületre, vagy akár a tepsibe, amelyben majd sütni fogod, s ismét takard le a nedves konyharuhával.
- Újabb 3 órát hagyd kelni, langyos, párás helyen.
Több kelesztésre is szükség lehet, ha nem elég erős a kovászod, vagy hűvös a konyhád. Ügyelj rá, hogy sütés előtt legyen ideje megkelni, de túl se keljen.
A cipó formázása
- Amint megkelt a tészta, gyújtsd be a sütőt, 190 Celsius-fokra állítva.
- Szórd meg a cipók tetejét búzadarával, hogy ne legyen ragacsos.
- Három fő mozzanata van a négyes kenyér formázásának: a) a cipó derekának kialakítása, vízszintesen; b) a cipó tetején az ék alakú bevágások kialakítása; c) a közepén egy lyuk kialakítása, amely elősegíti, hogy átsüljön a belseje.
- Kezdd azzal, hogy körbekötözöd a cipó „derékvonalát” vízszintesen, mintha csak övet kötnél rá, megszorongatni nem kell. Valószínűleg több oka is lehetett, hogy körbekötözött kenyeret sütöttek a rómaiak: helytakarékosság a kemencében, és az is, hogy a kész cipókat így fel lehetett aggatni szállítás, árusítás közben egy vállon átvetett rúdra. A cipóhoz természetes (pl. kender, pamut, len) zsineget vágjunk le, kétszer tekerjük körbe a cipó közepénél, majd kössük egyszerű masnira.
Az ék alakú részek kialakítása
- Kiválasztott módszereddel alakítsd ki az ék alakú mintázatot, erre bármi jó, akár egy zsineg, egy hurkapálca, egy nyárs, vagy a kimondottan e kenyér formázásához készült kerék.
- A minta kialakítása előtt bizonyosodj meg róla, hogy eléggé meg van hintve búzadarával a cipó teteje, nehogy beleragadjon az eszközöd.
- Hegyes, éles késsel vagy más vékony, hegyes tárggyal szúrjunk a cipó közepébe, egészen lyukasszuk át, de oldalirányban ne vágjuk el, csak akkora lyukat készítsünk, amin sülés közben egy kis levegő tud áramlani felfelé.
A kenyér sütése
- 60 percig süsd a cipót
- Főzz magadnak egy teát, kávét, és veregesd meg a vállad, komoly munkát fektettél abba, hogy ez a kenyér elkészülhessen!
- A 60 perc eltelte után teljesen kész lesz, ha a külseje borostyánbarnára sült.
- Ha megsült, vedd ki a sütőből és hagyd hűlni…
- …majd jöhet a kóstolás!