Előkelő bronzkori nő arca elevenedett meg

A nő közel 4 ezer éves sírjából rengeteg izgalmas tárgy került elő.

Szakértők egy csoportja egy előkelő bronzkori nő arcát rekonstruálta – számol be a Live Science. Az érintett a mai Csehország területén élt. A nőt öt bronzkarkötővel, két aranyfülbevalóval, egy több mint 400 borostyángyöngyből álló nyaklánccal, illetve két bronzból készült varrótűvel együtt temették el. Az elhunyt a kora bronzkori közép-európai úněticei kultúra tagja volt, amely fémtárgyairól ismert.
Michal Ernée, a Cseh Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének munkatársa szerint azt nem tudni, hogy ki lehetett a nő, de nagyon gazdag volt. „Talán ez a leggazdagabb női sír az egész Únětice kulturális régióban” – mondta a szakértő. Az elhunyt időszámítás előtt 1880 és 1750 között élt, nyughelye pedig egy olyan ősi temetőben volt, amely az észak-csehországi Mikulovice közelében fekszik. A 27 helyi sírból mintegy 900 borostyántárgy került elő, az alapanyag a Baltikumból érkezhetett.

A temetőben az előkelő nő koponyája konzerválódott a legjobb állapotban, csontjaiban ráadásul DNS-e egy része is fennmaradt. A genetikai minta elemzéséből kiderült, hogy az elhunyt haja és szeme barna volt, bőre pedig világos. A nő modelljét Eva Vaníčková, a Brnói Morva Múzeum antropológusa és Ondřej Bílek szobrász hozták létre. A nyakláncot és a fülbevalókat Ludmila Barčáková, a Cseh Tudományos Akadémia régésze, a bronz tárgyakat Radek Lukůvka fémműves, a ruházatot pedig Kristýna Urbanová öltözködésre specializálódott régész rekonstruálta.
A kutatók következő célja, hogy más személyek DNS-ét is felmérve kiderítsék, eltemették-e a nő rokonait a temetőben. A lelőhelyen rengeteg tárgy volt a női sírokban, míg a környező térségek bronzkori temetőiben inkább a férfiak nyughelyei őriznek több tárgyat. Azt nem tudni, hogy Mikulovice régiójában más volt-e a nők társadalmi státusza a korszakban.