Több ezer békacsontot találtak egy vaskori árokban
A szakértők több magyarázattal is előálltak, de nem tudni biztosan, miként kerültek a lelőhelyre a maradványok.
Régészek egy csoportja az angliai Cambridge közelében egy vaskori lelőhelynél dolgozott, amikor hatalmas mennyiségű békacsontvázra bukkantak – számol be a The Guardian. A több mint 8 ezer csont egyetlen halomban volt, a kutatók egyelőre nem értik a körülményeket.
A maradványok egyetlen 14 méter hosszú árokban voltak a Bar Hill-i kerekház mellett. A környéken a vaskor közepén, illetve végén (időszámítás előtt 400 és időszámítás szerint 43 között) egy település létezett. A leleteket a Museum of London Archaeology (Mola) munkatársai találták meg egy útfejlesztést megelőző feltáráson.
Bár régészeti lelőhelyeken elő szoktak kerülni békacsontok, a Bar Hill-i maradványok sokasága meglepte a szakértőket. Dr. Vicki Ewens, a Mola archeozoológusa szerint rendkívüli dolog, hogy ennyi békacsont legyen egy árokban. A maradványok többsége gyepi békáktól és barna varangyoktól származik, de kis tavibéka csontjait is megtalálhatták, ami az angliai lelőhelyek esetében egészen kivételes.
A felfedezést nehéz megmagyarázni. A békáknak az ősi társadalmakban gyakran szimbolikus jelentősége volt, az ókori Egyiptomban, Mezopotámiában, Görögországban és Rómában például a termékenységhez kötötték az állatokat. A Brit-szigeteken az őskortól kezdődően ismerni olyan békacsontokat, amelyeken húsfeldolgozásra utaló nyomok vannak, a Bath Hill-i leleteken viszont nincsenek ilyenek.
Elképzelhető, hogy az állatokat megfőzték, ezért nem sérültek a csontjaik. Egy másik magyarázat, hogy a békák egy tömeges vonulás során hullottak az árokba, esetleg egy kifejezetten kemény tél alatt fagytak halálra. Az sem kizárható, hogy valamilyen fertőzés végzett velük.