Több ezer kincs került elő egy kínai lelőhelyről

A szakértők olyan vermeket tártak fel, melyekbe több ezer évvel ezelőtt áldozatokat helyeztek.

Egy teknőspáncél alakú doboz, egy áldozati oltár és további mintegy 13 ezer tárgy került elő egy 3 ezer éves délnyugat-kínai lelőhelyen – számol be a CNN. A leletek közül több aranyból, bronzból vagy jádéből készült, a tárgyak hat áldozati veremben voltak Szancsingduinál. Az ősi lelőhelyet egy földműves találta meg az 1920-as években, azóta pedig rengeteg kincset adott.
A szancsingdui kultúráról nem sokat tudni, sem írásos emlékeket, sem emberi maradványokat nem hagyott hátra. A kutatók úgy gondolják, hogy a kultúra a Su királysághoz tartozhatott. Az állam a Szecsuan-medence nyugati részét és a Jangce felső folyását ellenőrizte időszámítás előtt 316-ban bekövetkezett meghódításáig.
A hat veremnél 2020 óta folyik a vizsgálat, a gödrökbe áldozatokat helyezhettek el a korabeliek. A legújabb ásatáson 3155 viszonylag érintetlen leletet, köztük több mint 2 ezer bronztárgyat, szobrot tártak fel – a felfedezésekről készült fotók a CNN cikkében tekinthetők meg.
Az egyik legizgalmasabb felfedezés a bronzból és jádéből készült, teknőspáncélt formáló ládika. Li Haicsao, a Szecsuani Egyetem munkatársa a Xinhua hírügynökségnek azt mondta, nem túlzás azt állítani, hogy a lelet egyedülálló. A tárgy pontos funkciója nem ismert, de egykori tulajdonosai bizonyosan nagy becsben tartották. A 0,9 méter hosszú áldozati oltár szintén izgalmas, ez is bronzból készült.
Ran Honglin, a Szancsingdui Kutatóintézet igazgatója szerint a leletek sokasága arról árulkodik, hogy az ősi Kínában kulturális csere zajlott az egyes csoportok között. Több itt talált tárgy más régióból származik, de a szancsingdui kultúra leleteit is felfedezték már más vidékeken.