Egy elveszett indián település nyomában
A Szarabaj nevű falut fából emelt fa védte, belül házak, középületek és raktárak voltak.
Az Észak-Floridai Egyetem (UNF) Régészeti Laboratóriuma újabb bizonyítékokat talált arra, hogy azonosították egy elveszett őslakos település, Szarabaj (Caravay, Sarabay) lelőhelyét – számol be a Heritage Daily. A faluban a timukuák éltek, ők alkothatták az első indián populációt, amellyel az európai felfedezők az 1560-as években Floridában találkoztak.
A korabeli francia és spanyol források alapján a település egy szigeten feküdt a Saint Johns folyó északi részén. Szarabajt fából emelt fal védte, utcáin házak, középületek, raktárak sorakoztak. A helyszín idővel az őslakos és keresztény kultúra keveredési pontjává vált.
A UNF kutatói szerint a helyszín a Big Talbot Islanden található, a környéken 2020 óta folytatnak vizsgálatokat. Korábbi feltárásokon előkerültek a szigeten 16. századi tárgyak és épületmaradványok, a legújabb ásatáson pedig újabb oszlopokra bukkantak. Az érintett épület 15-18 méter átmérőjű lehetett, és talán a közösség tanácskozásainak adott otthont.
A régészek nagy mennyiségű őslakos agyagtöredéket is felfedeztek, ezek az 1580-1620 közötti időszakból származhatnak. Emellett spanyol edényeket és festett kerámiákat, illetve európai hatású, de őslakos eredetű edényeket is találtak. Izgalmasak továbbá a csont- és héjtárgyak, az egyik héjon például katolikus ábrázolásmód vehető ki.