Egy norvég épület, mely megjárta Amerikát
Az 1890-es évek fordulópontot jelentettek Norvégiában. Még mindig unióban voltak a norvégok Svédországgal, de erős politikai és nemzeti erők dolgoztak azon, hogy Norvégia külön királysággá váljon.
Ennek tudatában a norvég kormány 1892 májusában úgy döntött, hogy Norvégiának saját kiállítási standdal kell részt vennie az 1893-as chicagói világkiállításon. A norvég jelleg hangsúlyozására azt is elhatározták, hogy a pavilont dongatemplomnak kell megtervezni. Érdekes megjegyezni, hogy ez hét évvel azután történt, hogy leromboltak egy norvég dongatemplomot, a Rød stavkirke-t a romsdaleni Nesset-en.
A norvég hatóságok tudomást szereztek arról a különleges norvég örökségről, amelyet a korai templomok képviseltek, és ezután már nem bontottak le dongatemplomot. Sajnálatos tény azonban, hogy ezen intézkedés már későn született, mert 1850-től 1885-ig több mint 30 középkori dongatemplomot romboltak le.
A norvég pavilon tervezésre Waldemar Hansteen építész kapott megbízást, és a Gol Church ihletésére készített egy rajzot.
A norvég pavilon elkészítését a Christian Thams építész vezette cég végezte. A tekintélyes projekten 300 fő dolgozott, és három hónapon belül a pavilon szállítható állapotba került, az Atlanti-óceánon a Hekla gőzhajóval vitték Chicagóba.
A hajó azonban meghibásodása, a szállítás akadozott így a pavilont a kiállítás május 1-jei megnyitásakor nem tudták felállítani sajnos később Norvégia nemzeti ünnepére, május 17-ére sem készült el teljesen, így a látogatók csak június közepén ismerkedhettek meg a pavilon hangulatos belső terével és külső szépségével. Több mint 27 millióan látogatták meg a kiállítást az október végi bezárásig.
Költözések sorozata
A kiállítás után több épületet elárvereztek, a norvég házat egy multimilliomos, CK Billings vásárolta meg, és szállítható darabokban átköltöztette Chicagótól északnyugatra, a wisconsini Genfi-tónál lévő vidéki háza mellé. 1907-ben Billings Kaliforniába költözött, és eladta a helyet William Mitchellnek, ő azonban néhány évvel később meghalt, az ingatlant pedig William Wrigley rágógumikirály vette át. Fia, Philip hobbija volt a filmezés, és a pavilont mozinak használta.
1935-ben a pavilont ismét szétszedték és elköltöztették a dél-wisconsini Mount Horeb város közelében lévő Isaac Dahle nevű szabadtéri múzeumba. Dahle norvég származású üzletember összegyűjtötte a norvég bevándorlók épületeit és tárgyait, majd létrehozta a Kis Norvégiának nevezett skanzent.
A Wrigley-ék a pavilont alig használták, és Dahle rávette Wrigley-t, hogy elfogadható áron adja el a Norvég épületet a múzeumának. Kis Norvégiában a pavilon volt a fő látványosság 1936-tól a múzeum 2012-es bezárásáig.
Vissza Orkdalba
Sok-sok évvel később a norvégiai Olav Sigurd Kvaale egy bekeretezett képet kapott nagybátyjától karácsonyi ajándékként a pavilonról. Mint a képhez tartozó szövegből kiderült, Kvaale nagyapja készítette a bejárat körüli faragást. A kép új tulajdonosa 2014 őszén úgy döntött, hogy feleségével elmegy az Egyesült Államokba, és megnézi a pavilont, ám azt nem tudta, hogy a múzeum már nincs nyitva. Kitartó telefonálás után azonban sikerült bejutniuk, megnézni az épületet, ami ugyan jó állapotban volt, de aggódtak további sorsa miatt. Felvetődött az ötlet, hogy a pavilon visszakerüljön Orkdalba.
Olav a hazatérése utáni évben olvasott egy cikket, miszerint egy tajvani egyetem a norvég pavilon megvásárlása iránt érdeklődik. Megijedtek hogy az épület kicsúszik a kezük közül így elhatározták hogy elindítják a Project Heimatt-ot azzal a céllal, hogy megvásárolják, szétszereljék és hazahozzák Orkdalban az impozáns épületet.
Felvették a kapcsolatot a Little Norway tulajdonosával, Scott Winnerrel, és megkötötték az üzletet. Ezután Orkdal önkormányzatának polgármesterétől kértek támogatást. Az épület megfelelő állapotáról szóló jelentés kézhezvétele után az önkormányzati képviselő-testület 2 millió norvég koronát különített el erre a célra.
Virágzó közösségi összefogás
Az események hirtelen felgyorsultak. A helyi vállalkozói körből többen is támogatást ígértek. 2015 szeptemberében egy 14 férfiból és 3 nőből álló csoport utazott el az Egyesült Államokba, és alig több mint három hét alatt a pavilont szétszedték, a darabokat kategorizálták és három 40 láb magas dobozba csomagolták.
A Norvégiába való visszatérés után több mint egy év telt el az épületrészek tisztításával, javításával, és ahol kellett, új darabokat is legyártottak. 2017. május elején megkezdődött a rekonstrukció egy központi telken, közel a Bårdshaug-kastélyhoz és a város központjához. A munka közel ötven önkéntes segítségével zajlott.
A nyitónapot szeptember 9-ére, szombatra tűzték ki, Christian Thams, norvég építész születésének 150. évfordulójára. A pavilonról ugyan hiányzott néhány zsindely, az épület hátuljáról, de olyan jó állapotban volt, hogy a korábbi tulajdonos, Scott Winner felkiáltott: „Soha nem voltam még ilyen büszke erre az épületre.”
A megnyitó beszédet Linda Hofstad Helleland kulturális miniszter mondta. Az eseményt színvonalas kulturális programok is tarkították, több mint ezerötszázan vettek rész, közülük hetvenen az Egyesült Államokból érkeztek.
A helyiek nagyon remélik, hogy a norvég pavilonra sok turista lesz majd kíváncsi.
Írta és fényképezte: Betlehem Eszter – AstaNorPhoto