Ókori nekropoliszt találtak a Gázai övezetben
A térségben a régészet messze nem olyan hangsúlyos, mint Izraelben.
Lenyűgöző lelőhelyre bukkantak a Gázai övezetben idén januárban, egy építkezés közben – számol be az AFP. Egy, a helyszínen dolgozó biztonsági őr egy furcsa kőre lett figyelmes, az Ahmed nevű férfi először azt hitte, a Hamász egyik titkos alagútjának bejáratát találta meg. Később ugyanakkor kiderült, hogy valójában egy 2 ezer éves, a római korra datálható nekropoliszt fedezett fel.
A Hamász és Izrael legutóbbi, tavaly májusi háborúját követően Egyiptom helyreállítási programba kezdett Gázában. A projekt részeként a térség északi részén fekvő Dzsabaliában is munkálatok indultak, Ahmed ennek során észlelte a követ. A felfedezést követően az építkezést azonnal leállították.
A feltárásba francia szakértőket is bevontak, Rene Elter, az expedíció vezetője szerint az első ásatási szakasszal mintegy 40 sírt találtak. Ezek az időszámítás szerinti 1-2. századra datálhatóak. A kutató hozzátette, a nekropolisz ennél nagyobb, és 80-100 nyughelyet tartalmazhat. Az egyik sírhoz sokszínű festmények tartoznak, amelyek koronákat és babérkoszorúkat ábrázolnak.
A régészet komoly politikai töltettel bír Izraelben és Palesztinában, a leleteket gyakran használják fel a területi igények alátámasztására. Bár Izraelben a régészet virágzik, és a felfedezések komoly figyelmet kapnak, Gázában e tudományterület viszonylag elhanyagolt, a lelőhelyeket érintő turizmus egyáltalán nem jelentős.
Elter szerint azonban hasonlóan jelentős a történelmi múlt Gázában és a határ túloldalán, Izraelben. Sajnos a konfliktusok és az építkezések miatt az övezetben sok maradvány már elveszett, ennek ellenére a terület régészeti szempontból nagyon izgalmas. A közelmúltban felfedezett temetőt lezárták, és őrök vigyáznak rá, hogy megóvják a fosztogatóktól.