Középkori gyermektemetőt találtak
Török régészek egy ősi romvárosban folytattak feltárást, amikor felfedezték a gyermekek nyughelyeit.
Egy gyermek sírjára és egy cserép készítéséhez használt kemencére bukkantak a dél-törökországi Kelenderisz romvárosánál – számol be a Hürriyet Daily News. A nyughelyben üvegkarkötőket és különböző temetkezési ajándékokat fedeztek fel, a környéken további, gyermekek számára kialakított nyughelyeket is azonosítottak.
A mai Aydıncık térségében fekvő Kelenderisz városát 2800 éve alapították. A lelőhelyen 1987 óta folytatnak ásatásokat, de a most feltárt nyughely az első, amely egy gyermek csontjait őrizte. A fiú testét fából készült koporsóba helyezték, sírjában ruhamaradványokat is kimutattak.
Mahmut Aydın, a Samsuni Egyetem munkatársa szerint a környéken korábban mintegy 150 nyughelyre bukkantak, de egyikben sem voltak sírmellékek, a gyermek nyughelye körül ráadásul több olyan sírt is felfedeztek, amelyek csecsemők számára lettek kialakítva. Úgy tűnik, hogy az odeonnak nevezett építmény környékén egy gyermektemető feküdt. A kutató hozzátette, a szénizotópos elemzés eredményeire még várnak, de úgy gondolják, hogy a sírok a középkorra datálhatóak.
Aydın kiemelte, Kelenderisznél az év 12 hónapjában zajlanak a feltárások. A szakértő szerint régóta tudták, hogy a városban cserepet gyártottak, a most megtalált kemence 1300 éves lehet. Tavaly és idén több tetőcserepet is felfedeztek, melyek a 7. századból származnak.