Bronzkori fejszére bukkantak Szlovákiában
Ez az eddigi legkorábbi fémből készült tárgy, amelyet a lelőhelyen találtak.
Szakértők egy csoportja egy, az észak-nyugat szlovákiai Szakolcai (Skalica) járásban fekvő lelőhelynél folytatott helyreállító vizsgálatot, amikor egy kora bronzkori fejszére bukkantak – számol be a The Slovak Spectator. Ez a helyszín eddigi legkorábbi fémtárgya.
A feltárást a Nagyszombati Műemlék-igazgatóság régészei és civilszervezetek önkéntesei folytatták. A tárgy feje maradt fenn, a lelet 9,5 centiméter hosszú, és a szász típusú fejszék közé tartozik. Ezen eszközök közül a legkorábbiakat még rézből készítették.
Korábban a típus több példányát is felfedezték Szlovákiában. Az ilyen tárgyak Közép-Németországban és Szászországban különösen gyakoriak, de Magyarországon, Lengyelországban és Hollandiában is feltártak már hasonló leleteket. Szlovákia nyugati részén a nyitrai csoport kései szakaszában (időszámítás előtt 1900 körül) jelentek meg, az úněticei kultúra ekkoriban kezdett el nyomulni a régióba. A fejszék hol nagyobb leletegyüttessel, hol magányosan kerülnek elő.
Az elmúlt években a Szakolcai járást is magába foglaló Nagyszombati kerületben két másik kora bronzkori leletet is felfedeztek a véletlennek köszönhetően. Mindkét tárgyra Galgócnál (Hlohovec) bukkantak: 2017-ben egy tőr pengéjét, 2021-ben pedig egy rövid kardot találtak.
A mai Szlovákia területén a bronzkor időszámítás előtt 2300 körül kezdődött. A tágabb korszakból több régészeti kultúra is ismert az országban.