Hasonló tollruhában kopogtatják a fákat

A harkályokat sokan szeretik, hiszen ott élnek lakóhelyünk közelében. Sok ismerősöm számolt be már arról, hogy a szőlőhegyen vagy a kertjében rendszeresen találkozik harkályokkal.

A házunk közelében lévő gyümölcsfa oldalába vájt odúban szemünk láttára nevelik fiókáikat.
Az emberek szeretik őket, többen nevezik a fák doktorainak, hiszen folyamatosan kopogtatják a fák ágait, törzsét rovarzsákmány után kutatva. Hasznos madarak, nem csak táplálkozásuk miatt, hiszen a nem használt harkályodút később cinegék, seregélyek foglalják el.
Van két nagyon hasonló fajuk, erről szeretnék most röviden írni. A balkáni fakopáncs (Dendrocopus syriacus) alsó piros farokfedői halványabbak a nagy fakopáncs (Dendrocopos major) élénkebb alsó farokfedőinél, de a legszembetűnőbb különbség a balkáni fakopáncs szeme alatt húzódó fekete sáv, az úgynevezett kantár hiánya. A képen is jól megfigyelhető a fekete sáv a nagy fakopáncsnál.
Van még egy fontos bélyeg a két harkályfaj elkülönítésében, az pedig a szélső faroktollakon figyelhető meg, a nagy fakopáncs szélső faroktollain nagy fehér foltok láthatóak, a balkáni fakopáncsnál csak kevés fehér pötty.

Élőhelyük is különbözik, a balkáni fakopáncs a melegebb, inkább a mediterrán fekvésű szőlőhegyeket kedveli, ahol jelen van kedvenc csemegéje a mandula. A nagy fakopáncs szereti a zárt erőket, a balkánival itt nem találkozhatunk. Viszont a nagy fakopáncs a falvak, városok parkjaiban, temetőiben, is megtelepszik.
Az avatott fül számára hangjuk is jól elkülöníthető, a nagy fakopáncs gyakran hallható „csikk” hangon szól, a balkáni fakopáncs pedig valamivel tompábban „csükkcsükköl”. Utóbbi madárfaj a Balkáni-félsziget felől kezdett el terjeszkedni, bizonyítottan 1932-ben költött az első pár hazánkban, Kiskunfélegyháza határban.

Mindkét faj állandó madarunk, télen a madáretető vendége a nagy fakopáncs, rokona nem merészkedik az etetőkhöz. Érdekesség, hogy a balkáni fakopáncs mandulások közelében úgynevezett satukat létesít, vagyis a fa repedésébe beszorítja a mandulát, feltöri és tartalmát kiszedi, az ilyen satuk alatt több tucat „kikopácsolt” mandula hever, ez minden esetben a balkáni fakopáncs munkájára vall.