Rákban halhatott meg az ókori nő

Az érintett személy nagyjából 2 ezer éve élt Egyiptomban, múmiáját Lengyelországban őrzik.

Szakértők egy csoportja egy 2 ezer éves egyiptomi múmiát vizsgálva jelentős elváltozásokat mutatott ki az elhunyt arcán – számol be a Science in Poland. A kutatók úgy gondolják, hogy az érintett az orrgaratból kiinduló karcinómában szenvedett. Ez a leggyakoribb ráktípus, amely az orrgarathoz köthető.
A Varsói Múmiaprojekt és a Varsói Orvostudományi Egyetem csapata CT-vel vizsgálta a leletet. Az adatok alapján daganat miatt torzulhattak el az elhunyt csontjai, az orrgarat csontjainál pedig olyan elváltozásokat észleltek, amelyek nem jellemzőek a mumifikálás folyamatára. Rafał Stec, a Varsói Orvostudományi Egyetem Onkológiai Osztályának munkatársa szerint egyelőre csak feltételezik a rosszindulatú daganatot, biztos diagnózist a kórszövettani vizsgálat után állíthatnak fel.
Az ókori Egyiptomban a rák nem volt ritka, az orrgarat-karcinómára pedig több példa is ismert. A szakértők azt tervezik, hogy szövetmintákat gyűjtenek be a maradványokból, azokat pedig összevetik más, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban őrzött múmiák mintáival.
Az érintett nő maradványai nem csak a lehetséges daganat miatt különlegesek. A múmiát az 1820-as években szállították át Lengyelországba, és 1917 óta tartozik a Varsói Egyetem gyűjteményében. Korábbi vizsgálatok felfedték, hogy az elhunyt egy viszonylag fiatal nő volt, a lengyel kutatók 2021-ben pedig bebizonyították, hogy terhesen halt meg.
A szakértők abban bíznak, hogy a maradványok tanulmányozása a rák felismerésének és kezelésének fejlődéséhez is hozzájárulhat. A csapat az elhunyt betegségének okát is ki akarja deríteni – a daganat hátterében genetikai tényezők vagy valamilyen fertőzés állhatott.