Ismeretlen római kori városra bukkantak
Bár a település meglehetősen nagy volt, egyelőre nem sikerült azonosítani a nevét.
2018-ban az Artiedai Városi Tanács a Zaragozai Egyetemet kérte fel, hogy vizsgálja meg a San Pedro-remetelakok közelében lévő romokat. Három évvel később a feltárás révén bebizonyosodott, hogy a helyszín egyetlen nagy régészeti lelőhelyet alkot – számol be az El Pais angol nyelvű kiadása. A területet két fázisban lakták, először a Római Birodalom korában, az 1-5. században, majd a középkorban, a 9-13. században.
Bár a római kori város meglehetősen nagy volt, és kifejezetten méretes épületei is voltak, a kutatók nem ismerik a nevét. José Ángel Asensio és kollégái a romok, az ott feltárt leletek, illetve a nyilvános és magángyűjteményekben lévő tárgyak alapján arra jutottak, hogy a település városi jellegű volt.
A helyszínen utóbb, a vizigót és a korai andalúziai korban, a 9-13. században is éltek emberek. Ekkor már egy paraszti jellegű városka vagy falu létezett a területen. A korszakban a település neve Artede, Arteda, Artieda vagy Arteda Ciuitate volt, ebből az időszakból származik a San Pedro-templom és remeteség.
Az El Forau de la Tutának elnevezett lelőhely 1,5 kilométerre fekszik Artieda központjától, az Aragón folyó termékeny síkságán. A lakott része legalább 4 hektáros volt, a római város egy regionális szinten fontos út mellett terült el. A remeteségen belül olyan, az 1. század végéről származó korinthoszi oszlopok maradványait fedezték fel, amelyek eredetileg 6 méter magasak lehettek, és egy nagy középülethez tartozhattak.
A lelőhelytől nyugatra, egy szakadéknál egy legalább négy csatornakivezetést tartalmazó, római betonból emelt struktúrára bukkantak. Az építmény a szennyvízrendszerhez tartozhatott. A szakértők ezeken felül többek között a város főútját és az egykori fürdőinek nyomait is megtalálták. Egyelőre csak egyszezonnyi ásatást folytattak, a lelőhely még rengeteg felfedeznivalóval kecsegtet.