Kólásüvegek és ősi maradványok kerültek elő a világ legnagyobb barlangjából
A szakértők egy olyan víznyelőt vizsgáltak, amelyet a 19. században temettek be.
Régészek egy csoportja a világ leghosszabb barlangrendszerében, a Mammoth Cave-ben (Mamut-barlang) vizsgált egy korábban feltöltött területet – számol be a USA Today. Az expedíció során 19-20. századi tárgyak kerültek elő, de jóval ősibb nyomokat is észleltek.
A Kentucky államban fekvő Mammoth Cave különleges geológiai, biológiai és régészeti tulajdonságai miatt régóta foglalkoztatja a kutatókat. A szakértők eddig a rendszer több mint 680 kilométernyi szakaszát mérték fel, de még így is rengeteg a felfedeznivaló a barlangban.
Az 1835-ből származó térképeken szereplő, beomlott víznyelő a rendszer legnagyobb ismert természetes bejáratánál található. A több mint 15 méter mély formáció a helyi vízesés alatt fekszik. A kutatók úgy gondolják, hogy a barlang komplex labirintusa ennél a résznél kezdett el kialakulni.
A Nemzeti Parkszolgálat és az Idahói Egyetem régészei a misszió során változatos, az elmúlt 200 évből származó tárgyakra, köztük kólásüvegekre, jegyekre, kerámiatöredékekre és egyéb leletekre bukkantak. A bejáratot egyébként több mint 5 ezer éve használják az emberek, a víznyelőben pedig a szakértők korábbi emlékeket is feltártak. Kailey Alessi, az Idahói Egyetem mesterszakos hallgatója szerint olyan tűznyomokat találtak, amelyek ősi emberektől származhatnak.
A történészek szerint a víznyelőt az 1810-es években, a helyi salétrombányászati műveletek során temették be. Az 1835-ös térképek a formációt ugyanis feltöltöttként jelölik meg.