Ősi vízistennő szobrára bukkantak
A kutatók úgy gondolják, hogy a több ezer éves figura valamilyen vízkultuszhoz kapcsolódott.
Szakértők egy csoportja egy különleges agyagfigurát fedezett fel Bajorországban – számol be a Heritage Daily. A kutatók úgy gondolják, hogy a szobor egy ősi vízistennőt ábrázol, vagy legalábbis valamilyen vízkultuszhoz kapcsolódik.
A lelet az időszámítás előtti 8-5. században, a vaskorban készülhetett. A tárgy egy, a hallstatti kultúrához köthető település közelében, Unkenbach völgyében került elő. A hallstatti kultúra a kései bronzkor és a korai vaskor idején uralkodó kultúra volt Európa nyugati és középső részén, típuslelőhelye a világhírű Hallstatt.
A figurát egy útépítés során találták meg, a felfedezést követően a régészek egy mentőfeltárást folytattak a helyi kis vízmosásban. Az ásatáson a kis agyagszobor mellett üvegdarabok, agyagedények, csonteszközök és egy agyagbélyegző is előbukkant. Mivel a kerámiákon nem mutatták ki a mállás nyomait, a szakértők azt feltételezik, hogy szándékosan, felajánlásként helyeztek el őket. Az edények a 8-6. századra datálhatóak.
Maga a szobrocska 19 centiméter magas, lábai és a felsőteste elülső része hiányzik. A fej mindkét oldalán 5-5 lyuk van, elképzelhető, hogy ezekben eredetileg fémkarikák voltak. A Bajor Örökségvédelmi Hivatalnál úgy vélik, hogy a korabeliek a figurában egy vízistennőt tiszteltek, azért helyezték egy vízmosásba, amelyet szent helynek tartottak. Az biztos, hogy a szobor vallási tárgynak számított, és kötődött a vízhez. Dr. Stefanie Berg, a hivatal munkatársa szerint hasonló leletek ismertek a Fekete-tengertől nyugatra, ezek az időszámítás előtti 5. évezredből maradtak fenn, a bajorországi lelőhelyen feltárt egyéb tárgyak viszont jóval későbbi eredetre utalnak.