Ez az ókori erődítmény olyan volt, mint a Helm-szurdok

A közel-keleti erődítmény hasonló módon épült fel, mint a J. R. R. Tolkien által megálmodott vár.

Natounia (Natounisszarokerta) királyi városa lehet az az ősi erőd, amelynek maradványai Kurdisztán iraki részén, egy völgyben találhatóak – számol be a Live Science. A közelmúltban olyan bonyolult faragványokat fedeztek fel a helyszínen, amelyek egy uralkodót ábrázolnak. A vizsgálat eredményeiről az Antiquity folyóiratban számoltak be.
Rabana-Merkuli egykor a Pártus Birodalomhoz tartozott, amely az időszámítás előtti 3. és az időszámítás szerinti 3. század között létezett. A pártusok rengeteget küzdöttek a Római Birodalommal szemben, államuk összekötőkapocs volt Róma, India és Kína között. A régészek most úgy gondolják, hogy a kétezer éves erőd az állam regionális központja lehetett.
Egy nemzetközi szakértői csoport egy expedíció során a település két bejáratánál faragványokra bukkant. A kutatók úgy gondolják, hogy a két azonos külsejű alkotás Adiabene urát jeleníti meg, ezen királyság a Pártus Birodalom része volt.
Michael Brown, a Heidelbergi Egyetem munkatársa szerint a figura öltözéke, különösen a fejfedője alapján azt feltételezik, hogy Rabana-Merkulit Adiabene uralkodó dinasztiája építtette a királyság keleti határának közelében. A kettős faragvány ritka példája az olyan, közel életnagyságú műemlékeknek, amelyek a pártus időszak uralkodóit ábrázolják. Mint hozzátette, a domborművek épp a település bejáratánál helyezkednek el, és egyértelmű politikai céllal készültek, ősi propagandaként szolgáltak.
Natounia létezésének eddigi bizonyítékai olyan érmék voltak, amelyek az időszámítás előtti 1. századból származnak. Ezek a pénzek máshonnan kerültek elő, felirataik alapján a város a Kaprosz régiójában, azaz a mai Záb folyó alsó folyásának térségében feküdt. Az új faragványok Natounisszart, a város alapítóját vagy annak valamely közvetlen leszármazottját jeleníthetik meg. A kutatók drónos vizsgálatot is folytattak, és nagyjából 4 kilométer hosszan erődítéseket is felfedeztek a közeli Rabana és Merkuli települések között.
Brown szerint Rabana-Merkuli messze a legnagyobb és leglenyűgözőbb lelőhely a térség pártus időszakából, és az eddig legjobb jelölt Natounia helyszínére. Az erődítmény természetesen védhető terepen feküdt, és a környező hegyvidék kiterjesztésének tekinthető. „Ha ismeri A Gyűrűk Urát, ez gyakorlatilag egy valódi Helm-szurdok” – mondta a kutató. A szakértők úgy gondolják, hogy a várost nem sokkal alapítása után elhagyták, talán száz éven át létezhetett.