Ősi sírra bukkantak egy óvoda területén
A leletek az úgynevezett nyitrai kultúrához köthetőek, és több ezer évesek.
Emberi csontokat találtak egy szlovákiai óvoda helyreállítása során – számol be a The Slovak Spectator. A leletek a Nagyszombat (Trnava) közelében fekvő Bresztoványban (Brestovany) kerültek elő. A munkások értesítették a Nagyszombati Műemlékvédelmi Testületet (KPÚ) és a nagyszombati Nyugat-Szlovákiai Múzeumot.
A feltárás során kiderült, hogy a sír nagyjából négyezer éves, és a kora bronzkor idejéből származik. A nyughelyből női ékszereket, például csontgyöngyöket, egy bronzból készült karkötőt, illetve két, fűzfa alakú fülbevalót emeltek ki.
A női holttestet a bal oldalára fektetve, összegömbölyödve temették el. A sírmellékek alapján az elhunyt a nyitrai kultúra, a mai Szlovákia egyik legkorábbi kultúrájának tagja volt. Peter Grznár, a KPÚ munkatársa szerint az ásatás nem volt megszokott, a helyi általános iskola és óvoda minden osztálya, illetve csoportja kilátogatott, hogy megnézze a munkát. Ily módon a feltárás élő kiállítássá változott.
Az óvoda az Alsószil (Malé Brestovany) nevű településrészen, a helyi kastélynál és parknál fekszik. A kúriát a 19. század első felében építették, a környék adottságai miatt már az ősi emberek számára is vonzó lehetett.