Dzsingisz kán unokájának palotájára bukkanhattak

Hülegü kán a Közel-Keleten volt tevékeny, 1258-ban Bagdadot támadta meg.

Megtalálhatták Dzsingisz kán egyik unokájának palotáját – számol be a Live Science. Hülegü kán pompás építményének feltételezett maradványai a törökországi Van tartományban fekszenek.
Hülegü 1217 körül születhetett és 1265-ben halt meg, egyik unokatestvére, Batu kán vezette az 1241-1242-es hadjáratot Magyarország ellen. Hülegü a Közel-Keleten harcolt, 1258-ban Bagdadot fosztotta ki, illetve pusztította el, Al-Musztaszim abbászida kalifát pedig kivégeztette. A kán nevéhez fűződik az Ilhánida Birodalom megalapítása.
Forrásokból tudjuk, hogy Hülegü kánnak a térségben volt egy palotája és nyári szálláshelye. A közelmúltban felfedezett lelőhelyen a feltárások folyamatban vannak, úgy tűnik, a területen jelentős pusztítást okoztak a fosztogatók. Rincsinhorol Munhtulga, a Mongol Tudományos Akadémia munkatársa szerint a palotakomplexum teljesen romos. A fosztogatás ellenére a kutatók több értékes leletet, köztük mázas edényeket is találtak, egyes csempéken pedig tamgás mintákat fedeztek fel – a tamga egy hatalmi jelkép volt a mongoloknál.
A felfedezéssel kapcsolatban több, a Live Science által elért szakértő óvatosságra intett. Timothy May, az Észak-Georgiai Egyetem kutatója elképzelhetőnek tartja, hogy Hülegü palotájára bukkantak, de úgy gondolja, hogy egyéb vizsgálatok kellenek a megerősítéshez. Hasonlóan látja Michael Hope, a koreai Jonszej Egyetem munkatársa, aki szerint a felfedezés izgalmas, viszont további információk szükségesek. Az biztos, hogy a térség fontos volt a mongolok számára.