Ókori érmére bukkantak a tenger fenekén

A lelet Izrael közelében került elő, és a római korra datálható.

Egy közel 2 ezer éves bronzérmére bukkantak a Földközi-tengerben, Izrael közelében – számol be a Haaretz. A pénz egyik oldalán a korabeli császár portréja, a másik felén pedig a Rák csillagkép szimbóluma, illetve egy női portré, talán Luna római holdistennő látható.
A leleten a nyolcadik év felirat olvasható, ami Antoninus Pius római császár uralkodására utal, a tárgy tehát időszámítás szerint 144-ben vagy 145-ben készült. Az Izraeli Régészeti Hatóság szerint az érme egy 13-as gyűjtemény része volt, minden pénzen más-más állatövi jelkép szerepelt.
Az állatövi jegyek igen fontosak az asztrológiában. A kifejezés nem keverendő össze az asztronómiával, azaz a csillagászattal. Az asztrológia számos ősi civilizáció számára komoly jelentőséggel bírt.
Az érmén a rákot meglehetősen precízen ábrázolták. Az állat mintha egy félholdat tartana fel, ezen látható a női portré, illetve egy csillag.
Antoninus Pius az úgynevezett öt jó császár egyike volt, aki nem hajszolta a katonai sikereket, ehelyett viszonylagos békében uralkodott. Császárságáról viszonylag kevés írásos emlék számol be. Bár Britanniában levert egy lázadást, elsősorban építkezései és a tudományok támogatása miatt maradt fenn az emlékezete.