Őskori család lábnyomaira bukkantak a sivatagban
A felnőttek és gyerekek sekély vízen kelhettek át több mint 12 ezer évvel ezelőtt.
Ősi, emberi lábnyomokat találtak egy utahi katonai tesztelő és kiképző területen, a sivatagban – számol be a Cornell Egyetem oldala. A kutatók úgy gondolják, hogy a leletek az utolsó jégkorszak végéről származhatnak.
Thomas Urban, a Cornell Egyetem munkatársa és Daron Duke, a Far Western Anthropological Research Group szakértője egy helyi régészeti helyszínnél autózott, amikor Urbannak feltűntek a nyomok. Kiszálltak, és Urban hamar felismerte, hogy mezítlábas emberi nyomokkal van dolguk, hasonlókkal, mint amilyenek a White Sands Nemzeti Parkban is láthatóak.
A szakértők másnap visszatértek a helyszínre, hogy alaposabban is megvizsgálják a két nyomot. A földradaros és egyéb elemzések felfedték, hogy a környéken ugyan csak két lelet vehető ki szabad szemmel, valójában viszont több, láthatatlan nyom is van a talajon. Ily módon összesen 88 lábnyomot fedeztek fel, melyeket gyermekek és felnőttek hagytak. A maradványok bepillantást engednek a pleisztocén családi életbe, a legkisebb gyerekek 5, a legnagyobbak 12 évesek lehetettek.
A kutatók szerint az emberek sekély vízen kelhettek át. Mivel a Nagy-sóstó sivatagában az utóbbi 10 ezer évben nem voltak ehhez adottak a körülmények, a leletek több mint 12 ezer évesek lehetnek. A csapat azt tervezi, hogy tovább vizsgálja a nyomokat.