Miért voltak szabálytalanok a római kockák?
A kutatókat régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy miért használtak aszimmetrikus kockákat a Római Birodalom idején.
Jelmer Eerkens és Alex de Voogt, a Davisi Kaliforniai Egyetem, illetve a Drew Egyetem munkatársai új tanulmányukban magyarázatot találhattak a római kori dobókockák rejtélyére – olvasható a Phys.orgon megjelent közleményben. A periódus dobókockái aszimmetrikusak voltak, és ennek oka régóta vitatott.
A Római Birodalom idején a taberna nevű játék igen népszerű volt, ez az ostáblára hasonlít. A kockák csontból, fémből vagy agyagból készültek, oldalaikra a maiakhoz hasonlóan számokat jelölő szimbólumok kerültek. A játékszerek viszont furcsa alakúak, jellemzően hosszúkásak voltak.
A szakértők most 28 korabeli kockát elemeztek, melyek közül 24 volt aszimmetrikus. A kutatóknak sikerült egy mintát felfedezniük: az egyest és hatost jelölő ikonok nagyobb eséllyel voltak nagyobb, és egymással szemben lévő oldalon helyezkedtek el. Az aszimmetria miatt egyes számok dobásának esélye nőtt vagy csökkent.
A csapat egy kísérletben 23 hallgató segítségével vizsgálta a kockákról készült másolatokat. A résztvevőknek kellett megjelölniük az oldalakat, és mivel nem ismerték a kísérlet célját, nem próbáltak csalni. A hallgatóknak elvileg véletlenszerűen kellett volna elhelyezniük a jeleket, mégis, az egyes és a hatos nagyobb eséllyel került a nagyobb oldalakra.
Ennek oka az volt, hogy a diákok kényelmesebbnek találták a több jelet a nagyobb felületre felvinni. Ez azt sugallja, hogy a római kor kockakészítői nem csalni akartak, egyszerűen a kényelemre törekedtek. Sokan valószínűleg nem ismerték fel, hogy ezzel befolyásolják az eredményeket, igaz, egyes játékosok rájöhettek az aszimmetria hatására.