Királyok hamvait is tartalmazhatták a maják gumilabdái
Izgalmas elmélettel állt elő egy csapat régész egy nyughely vizsgálatát követően.
Régészek egy csoportja szerint miután a maják elhamvasztották uralkodóikat, hamvaikat a rituális játékukhoz használt gumilabdákba keverték be – számol be a Live Science. A szakértők a dél-mexikói Toninánánál zajló feltáráson bukkantak az állítólagos bizonyítékokra.
A labdajáték neve és szabályai sokat változtak az idők során. A játék gyakran két csapat között zajlott egy nagy I alakú pályán. A labdázás Amerika-szerte hosszú időn át népszerű volt, pályákat több maja lelőhelyen, köztük Toninánánál is találni.
Juan Yadeun Angulo, a Mexikói Antropológiai és Régészeti Intézet (INAH) munkatársa és kollégái 2020-ban egy 1300 éves kriptát fedeztek fel a helyi naptemplom alatt. A sírban nagyjából 400 olyan edény maradványai voltak, amelyek különböző szerves anyagokat, így hamut, szenet és természetes gumit tartalmaztak. A helyszín és az edények elemzése alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a hamu uralkodók maradványa lehet, a további anyagok pedig a vulkanizálást segíthették.
A régészek egy, a piramis közelében lévő pálya szobrait is megvizsgálták. Az alkotások egy része Wak Chan Káhk királyt ábrázolja, aki 775. szeptember 1-én halt meg, a többi szobor a valamikor 722-ben meghalt, magas rangú nőnek, Káwiil Kaannak állít emléket. A szakértők szerint ezen személyek hamvait is felhasználhatták.
Angulo szerint a Popol Vuh, a maja teremtéstörténet alapján az alvilágban van egy pálya, ahol istenek és emberek fejével labdáznak. A Toninánához közeli Yaxchilánnál olyan szobrok is előkerültek, melyeken gumilabdák belsejében lévő foglyokat dobál egy előkelő férfi. A régész úgy véli, ezek igazolják, hogy a játékokon emberi maradványok is szerepeltek.
A Live Science több, a vizsgálattól független kutatók is elért. William Duncan, a Kelet-Tennessee-i Állami Egyetem munkatársa szerint elképzelhető, hogy voltak emberi maradványok a labdákban, hiszen az ősi maja kultúrában a maradványokat sok helyen felhasználták. James Fitzsimmons, a Middlebury College szakértője azonban úgy látja nem valószínű, hogy éppen uralkodói hamvak kerültek volna a játékszerekbe. Susan Gillespie, a Floridai Egyetem kutatója ezzel szemben élesen kritizálta az új elméletet, a bizonyítékokat egyáltalán nem találta meggyőzőnek.