Magyar helyszín is helyet kapott a legfuturisztikusabb metróállomások között

A teljesen felújított és átalakított londoni Elizabeth Line metróvonalat 2022. május 24-én átadták a nagyközönségnek. Ehhez kapcsolódva a Dezeen nevű portál összeállított egy listát azokból a metrómegállókból, amelyeket futurisztikus stílusban újítottak fel.

The Elizabeth Line, London
Az Elizabeth Line, Crossrail felújítása egy hatalmas infrastrukturális projekt, amelynek során nem csak a megállók, de a szerelvények is megújultak. A vonalon új, nagy vonatok közlekednek majd 118 kilométeren keresztül. A vonal átszeli Londont lerövidítve a menetidőt Dél-Anglia irányába.

The Elizabeth Line 10 megújult föld alatti megállót köt össze, melyeket több híres – az építészeti szakmában elismert – cég és csoport tervezett és készített el.
9. vonal, Kína

A J&A és a Sepanta Design építészeti iroda által megálmodott, 13 állomást magába foglaló „Line 9″ a kínai Chengdu városában található metróhálózat része. A 22 kilométeren átívelő földalatti vasútvonal állomásai mind olyanok, mintha a tartóoszlopok és falak folyékonyak lennének, a minták és formák pedig a helyi növény- és állatvilágra hajaznak.
Orienktaj állomás, Dánia

A koppenhágai dokkvidék fejlesztésének részeként két metróállomást hoztak létre a koppenhágai dokkvidék fejlesztésének részeként, amelyek közül az egyik mérföldkőnek számító építményt alkot. „Az Orientkaj állomás a kikötő ipari építészetének egyik remekműve” – mondta a Cobe alapítója, Dan Stubbergaard. „Az állomás körvonala nagy, merész és egyszerű sziluett, amely a dokkvidéken látható darukat, konténereket és raktárakat idézi.”
Doha metró állomás, Katar
A lista elején szerepel a vezető nélküli dohai metrórendszerhez épült 37 metróállomás is, melyek mindegyike boltíves, a dohai tradíciókat és az újításokat hozta egyensúlyba.
Noord/Zuidlijn állomás, Hollandia
A holland Benthem Crouwel Architects cég hét állomást tervezett a Noord/Zuidlijn metróvonalhoz Amszterdamban – kettőt a föld felett és ötöt a föld alatt. A modern és a letisztult építészeti stílus találkozása és harmóniája elevenedik meg ebben a metróállomásban.
Vaughan Metropolitan Center Állomás, Kanada

A Grimshaw Architects egy lehajló, kagylószerű tetőt álmodott meg a metróállomásnak, amely alatt tükrök találhatóak, hogy a természetes és mesterséges fény játsszon a helyiségben, amikor az utasok belépnek.
A Wilhelm-Leuschner-Platz S-Bahn, Németország

A metróállomást megvilágított üvegtömbök díszítik, amiktől igazán futurisztikussá válik az épület. Az állomás a lipcsei metróhálózat részét képezi, és Max Dudler svájci építész nevéhez köthető.
Toronto-York Spadina metróbővítési projekt, Kanada,
Will Alsop, építész a Toronto-York Spadina metróbővítési projekt részeként két állomást hozott létre a város Pioneer Village és Finch West negyedben. Mindkét állomást konzolos tetők, csiszolt beton belső falak és jellegzetes színek jellemzik, amelyek messziről felismerhető, egyedi stílust adnak nekik.
4-es metró, Budapest

A sorozat utolsó listázottja pedig a budapesti 4-es metró. A helyi építészeti stúdió, a Spora Architects által tervezett M4-es megállók feltárt falakkal és egymást keresztező hatalmas betongerendákkal teremtik meg az egyszerre indusztriális, de mégis levegős hangulatot.
Írta: Németh Orsolya