Hatalmas, ősi építményt találtak Cipruson

A sáncrendszer kialakításához nagy számú, tapasztalt munkaerőre, illetve képzett mérnökökre volt szükség.

Szakértők egy csoportja a ciprusi Laona egyik halmát vizsgálva különös felfedezésre jutott – számol be a Cyprus Mail. Úgy tűnik, a lelőhely egy olyan struktúrát, egy sáncot rejt, amelyet gondos mérnöki munkával építettek meg. A hatalmas, összetett védelmi rendszer létrehozásához nagy számú és tapasztalt munkaerőt kellett mozgósítania, illetve irányítania a korabeli mérnököknek.
Magát a halmot a sánc tetejére emelték, a rendszerhez több lépcső is tartozik. A komplexum a régészek szerint a klasszikus korra, az időszámítás előtti 4-3. századra datálható.
A Ciprusi Régészeti Hatóság szerint a 2022-es expedíció során a szakértőket még egy meglepetés érte: a halom csúcsa alatt a sánc ahelyett, hogy nyugati irányba fordulna, az északi oldalra tér át, fala pedig innen az északnyugati irányt követi. A keleti résszel együtt a védelmi rendszer jelenleg ismert hossza 160 méter, belső területe pedig legalább 1740 négyzetméter. A sánc szélessége 5 méter, a rendszert párhuzamos, megmunkálatlan kövekből emelt falak közé helyezett vályogtéglákból alakították ki.
A kutatók szerint a Laona-projekt következő célja annak bizonyítása, hogy a lelőhely valóban egy halomsír. Emellett azt is ki akarják deríteni, hogy milyen politikai erő állt az építkezés mögött.
Laona Páfosz régiójában fekszik, és két, a ciprusi régészetben kimagasló ősi műemléket tartalmaz. A kutatók úgy gondolják, hogy a Páfoszt az időszámítás előtti 4. század végén uraló dinasztia emelhette a sáncot. Az építmény kronológiailag és funkcionálisan egy mindössze 70 méterre fekvő citadella palotájához és műhelyéhez kapcsolódik.