A Stonehenge-nél is ősibb megalitkus építményre bukkantak
A főként állókövekből kialakított építmény egy spanyolországi birtokon került elő.
Egy több mint 500 állókőből épített megalitikus komplexumot találtak Dél-Spanyolországban – számol be a The Guardian. Ez lehet Európa egyik legnagyobb ilyen típusú lelőhelye.
A köveket egy huelvai telken fedezték fel a Guadiana folyó közelében. Az építmény egy nagyjából 600 hektáros földön terül el, a birtokon avokádóültetvényt akartak létrehozni. Az engedélyezés előtt a regionális hatóságok felmérést folytattak a területen potenciális leletek után kutatva, ekkor derült ki, hogy a birtokon ősi állókövek találhatóak.
José Antonio Linares, a Huelvai Egyetem munkatársa szerint ez a legnagyobb és legváltozatosabb állókő-gyűjtemény az Ibériai-félszigeten. A La Torre-La Janera nevű lelőhely legkorábbi köveit valószínűleg az időszámítás előtti 6. vagy 5. évezred második felében emelték. Összehasonlításképp: a Stonehenge nagyjából ötezer éves lehet.
✅ CSIC publica una investigación sobre La Torre La Janera de Ayamonte, la mayor concentración de menhires de la península ✍🏻 https://t.co/aF3VKFcykm
— Diario de Huelva (@DiarioHuelva) July 31, 2022
Az építmény eltérő típusú kőstruktúrákból, így állókövekből, dolmenekből és sírüregekből áll. A leggyakoribbak az állókövek, ezekből 526 darabot sikerült azonosítani. Magasságuk 1 és 3 méter között mozog. A felfedezés fő érdekessége a megalitikus elemek sokszínűsége. A lelőhelyhez úgynevezett menhirek is tartoznak, ezeket a napfordulókhoz, illetve a napéjegyenlőségekhez igazították.
Sok kő mélyen a földbe van temetve. A helyszínen folyó feltárás előreláthatóan 2026-ig fog tartani, de addig lehetőséget biztosítanak majd az érdeklődők számára a látogatásra. Az eddigi felfedezéseket a spanyol nyelvű Trabajos De Prehistoria szakfolyóiratban ismertették.