Tyúkcsontok és csigaházak árulkodnak egy ókori város bukásáról
Az interdiszciplináris megközelítésnek köszönhetően évszakra pontosan meg tudták határozni, mikor pusztult el a település.
Egy új tanulmányban a kutatók állati és növényi maradványok, illetve írott források alapján vizsgálják az izraeli Tell Iztabba összeomlását – olvasható a Phys.orgon megjelent közleményben. A szakértők szerint a módszer hozzájárulhat a régészeti leletek precíz datálásához. „Ma már gyakran nemcsak az évet, hanem az évszakot is meghatározhatjuk. Ily módon sokkal pontosabban rekonstruálhatjuk azokat az eseményeket, amelyek a leleteket létrehozták” – állítja Dr. Achim Lichtenberger, a Münsteri Egyetem munkatársa és Oren Tal, a Tel-Avivi Egyetem kutatója.
Tell Iztabba egy görög város volt, a települést a zsidó hasmóneusok pusztították el egy hadjáratban. A támadást korábban időszámítás előtt 111-107 közöttre, az újabb, érméken alapuló vizsgálatok pedig 108-107-re datálták. A legfrissebb eredmények azt mutatják, hogy a várost időszámítás előtt 107 tavaszán rombolták le.
A régészek tyúkok lábcsontjaira bukkantak a leomlott házakban, a csapat a csontvelőben olyan lerakódásokat detektált, amelyek a tavaszi tojásrakást segítették. Ez alapján feltételezhető, hogy a tyúkokat tavasszal vágták le. A szakértők csigahéjakat is találtak, a puhatestűeket a korszakban gyakran fogyasztották tavasszal. Az eredményeket megerősítette, hogy tavasszal nyíló virágok maradványait is észlelték. Végezetül egy korabeli írott forrást elemezve újabb bizonyítékokat fedeztek fel arra vonatkozóan, hogy a támadás májusban vagy júniusban történt.
A korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy az offenzívák jellemzően tavasszal és kora nyáron zajlottak. A kutatók úgy látják, hogy a hasonló, több tudományágat átfogó megközelítés komoly segítséget jelent a pontos kormeghatározásban.