Kristályokkal megjelölt ősi sírokat vizsgáltak

A korabeliek számára a hegyikristályok nagyon különlegesek lehettek.

Egy új tanulmány alapján a Brit-szigetek újkőkori lakói messziről származó kristályokkal jelölték meg nyughelyeiket – számol be a Manchesteri Egyetem oldala. A korabeliek hegyikristályt használtak, ez a kvarc egy színtelen, teljesen átlátszó, gyakran drágakőként használt változata. Ilyen anyagok esetenként korábban is előkerültek a régió ősi sírjainál, de eddig nem vizsgálták a leletek jelentőségét.
A Manchesteri Egyetem munkatársai a közelmúltban a Cardiffi Egyetem és a Herefordshire Megyei tanács régészeivel folytattak feltárást a Dorstone Hill nevű lelőhelyen. A környéken hatezer éves, az újkőkorból származó sírok találhatóak. A mezőgazdaság ebben a korszakban érte el a Brit-szigeteket.
A csapat különböző leletekre, köztük hegyikristályokra bukkant, amelyek a kőeszközökhöz hasonlóan voltak megmunkálva, láthatóan mégsem lettek eszközzé alakítva. A darabkákat ehelyett összegyűjtötték, és gondosan elhelyezték. Az anyagokat generációkon át, talán 300 éven keresztül hozták a helyszínre.
A Brit-szigeteken kevés olyan terület van, ahol elég tiszta kristályok nyerhetőek ki. A legközelebbi lelőhelyek a mai Walesben találhatóak, ami azt sugallja, hogy a korabelieknek messziről kellett behozniuk az anyagokat. A szakértők arra gyanakodnak, hogy a kristályokkal az emberek helyi identitásukat és a más régiókkal való kapcsolódásukat fejezték ki.
Nick Overton, a projekt vezetője szerint az üveget megelőző időkben az áttetsző, szilárd anyag nagyon egyedinek számíthatott. Mint hozzátette, érdekes volt felmérni a kristályok eredetét, illetve hogy miként használták őket. A csapat célja az, hogy más lelőhelyek anyagait is megvizsgálják.