A spanyol Stonehenge került elő egy apadó víztározóból
A kőből készített emlékmű több ezer éves, és a víztározó kialakításakor merült el.
A szélsőséges aszály miatt látványosan visszahúzódott a spanyolországi Valdecañas-víztározó – számol be a Heritage Daily. A csökkenő vízszint hatására a spanyol Stonehenge-ként emlegetett guadalperali dolmen is előkerült.
A megalitikus műemlék időszámítás előtt 5000 körül épülhetett, és a közép-spanyolországi Peraleda de la Mata közelében fekszik. Az építmény 150 szögletes gránitkőből áll, melyek függőlegesen elhelyezve egy kamrát alkotnak. Ez egy folyóson keresztül érhető el, melynek bejáratánál egy menhir látható. A kamrát eredetileg egy halom vette körül, melyet egy újabb gyűrű és egy felső halom vett körbe.
A lelőhelyet 1926-ban fedezték fel a német Hugo Obermaier által vezetett feltárásokon. 1963-ban, a víztározó kialakításakor a műemlék elmerült, az erózió azóta súlyos károkat okozott a köveknek. A hatóságok szerint a mesterséges tó vízszintje most a történelmi szárazság miatt a kapacitás 28 százalékára esett vissza. Egy, idén nyáron bemutatott tanulmány alapján az Ibériai-félszigetet 1200 éve nem tapasztalt aszály sújtja.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A jelenlegi helyzetet a régészek arra használják ki, hogy megvizsgálják a dolment. Egy helyi kulturális alapítvány petíciót is létrehozott, hogy szállítsák el a köveket.
Spanyolországban a közelmúltban egy korábban ismeretlen megalitikus komplexumot is felfedeztek. Az emlékmű lehet Európa egyik legnagyobb ilyen típusú építménye.