Fényűző kastélyt találtak a sivatagban

Az Izraelben feltárt komplexum a korai iszlám korra datálható.

Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szakértői egy luxusbirtokot tártak fel a Negev-sivatagban – számol be a Heritage Daily. A dél-izraeli Rahat közelében fekvő maradványok a korai iszlám periódusra datálhatóak, a leletek egy építkezés során kerültek elő.
A régiót korábban az al-tijaha beduin törzs felügyelte, ezen csoport az iszlám hódítás kezdeti éveiben telepedett meg a Sínai-félszigeten. A most feltárt építmény központi udvara egy boltíves struktúrában található, a birtokhoz 3 méter mély, sziklába vájt ciszterna is tartozik. A lelőhely a 8-9. századból maradt fenn.
A komplexumnak négy szárnya van, az egyikben található a csarnok, melynek padlóját márvány- és kőlapokkal burkolták, falait pedig freskókkal díszítették. Néhány további szobában gipszpadlót és nagy kemencéket találtak, emellett üvegtálak töredékei is előkerültek.
„A fényűző birtok és a lenyűgöző föld alatti pincék a tulajdonosok erőforrásainak bizonyítékai” – mondták az ásatás vezetői, Oren Shmueli, Dr. Elena Kogan-Zehavi és Dr. Noé D. Michael. A szakértők szerint a fényűző kastélyt lakhelyként és szórakoztatási céllal használták. Eli Eskosido, az IAA igazgatója hozzátette, a régészeti hivatal a beduin fejlesztési és telepítésügyi hatósággal együtt tervezi megőrizni, illetve kiállítani a leleteket.