Romániai leletek árulkodnak a korai emberekről
A lelőhely segítségével jobban megérthetik a kutatók a Homo sapiens alkalmazkodását.
Egy új tanulmányban Wei Chu, a Leideni Egyetem munkatársa és kollégái a nyugat-romániai Româneştinél (Rumunyest) előkerült leleteket ismertetik – számol be az egyetem oldala. Ez az egyik legjelentősebb, a korai Homo sapienshez köthető lelőhely Délkelet-Európában, a helyi maradványok sokat elárulnak arról, hogy a modern emberek miként alkalmazkodtak új, európai környezetükhöz.
Délkelet-Európából rengeteg korai Homo sapiens fosszília ismert, valószínűleg azért, mert a csoport a Balkánon keresztül vándorolhatott be. A térségben ugyanakkor kevés olyan kövületre bukkantak, amely kulturális emlékekkel együtt maradt fenn. Româneşti jelentőségét az adja, hogy tárgyai révén az ősi emberek alkalmazkodása is kirajzolódik.
A helyi eszközök azt mutatják, hogy a helyiek pattintással hoztak létre meglehetősen egységes pengéket, amelyeket aztán nyilaknál vagy lándzsáknál használhattak. Emellett olyan köveket is készítettek, melyekkel fát egyenesíthettek ki. Úgy tűnik, a helyszínen hideg lőfegyvereket és hajítófegyvereket hoztak létre.
A szakértők több ezer egyéb leletet is megvizsgáltak, melyek közül néhányat Româneştitől 300 kilométerre fedeztek fel. A csapat a helyi tűzrakás nyomait is elemezte, és megállapította, hogy Româneştihez többször is visszatértek az emberek. A helyi eszközök többségén nem ismerhetőek fel a használat jelei, ami arra utal, hogy az itt elkészített tárgyakat máshova szállították használatra.
A kőeszközök a neandervölgyiekhez képest eltérő alkalmazkodási stratégiáról árulkodnak. A szakértők következő célja annak felmérése, hogy a helyi Homo sapiensek milyen kapcsolatban álltak a neandervölgyiekkel. A térségben feltárt egyéb leletek alapján a két csoport keveredett a régióban.