Kivételes etruszk lelőhelyre bukkantak
A helyi tárgyak sokat elárulnak az etruszk kultúra kései időszakáról.
Szakértők egy csoportja egy toszkánai, az időszámítás előtti 2. századra datálható lelőhelyen folytatott feltárást – számol be a Buffalói Egyetem oldala. A leletek arról árulkodnak, hogy miként őrződött meg az etruszk identitás, miután a rómaiak meghódították Etruriát.
A kutatók egy érintetlen nekropolisz sírmellékeit és temetkezési szokásait vizsgálták. Az eredmények azt mutatják, hogy számos etruszk jellegzetesség fennmaradt a római uralom és jogszabályok dacára. A társadalmi, kulturális és gazdasági átalakulások ellenére egyes tradíciók két évszázadon át töretlenek maradtak egészen addig, amíg a kis vidéki közösség el nem pusztult egy, az időszámítás előtti 1. században zajló háborúban.
Alessandro Sebastiani, a csapat tagja szerint a leletek inkább kulturális és társadalmi ozmózisról, semmint az egyik populáció alárendeltségéről árulkodnak. „Az elemzés feltárja az etruszkok és a rómaiak közötti érdekes és kifinomult kapcsolatot, amelyben az etruszk közösségek túléltek és alkalmazkodtak a római világhoz” – tette hozzá.
A kutató és kollégái 2017 óta dolgoznak a Civitella Pagnico közelében fekvő lelőhely vizsgálatán, a 2021-2022-es szezon különösen izgalmas volt. A lelőhely pontos helyét nem fedték fel, értékét az adja, hogy magánterületen található, és emiatt egy részét nem bolygatták meg a fosztogatók. A birtok tulajdonosa egy amatőr régész, aki korábban Sebastiani munkáját is segítette.
A szakértők eddig nem tudták, hogy a térségben éltek etruszkok. A környéken végül egy késő etruszk települést, valamint az ahhoz tartozó sírokat fedezték fel. A csapat három érintetlen nyughelyre bukkant, ezekből többek között aranytárgyak kerültek elő. A leletanyag feldolgozása még nagyban tart, a kutatók többek között genetikai elemzést is el akarnak végezni.